poniedziałek, 13 grudnia 2010

Duch historii- Jean-Léon Gérôme w paryskim Musée d'Orsay


Wystawa pt.: "Historia pokaże" w Musée d'Orsay pokazująca arcydzieła Jeana-Léona Gérôme'a stanowi wyjątkowe studium twórczości jednego z najważniejszych malarzy XIX wieku.


Jean-Léon Gérôme (1824-1904) był jednym z najbardziej znanych francuskich twórców swoich czasów. Jednocześnie w czasie swojej długiej kariery, za uprawiany akademizm był poddawany ostrej krytyce ze strony dominującego wówczas pokolenia realistów i impresjonistów.

Gérôme tworzył na płótnach całe powieści zaczerpnięte z historii i tradycji starożytnych cywilizacji. Historia malarstwa, a także historia w malarstwie, była wielką pasją Gérôme'a. Tworzył  z niepowtarzalną precyzją wykonania, oddawał powagę tematu. Równocześnie poprzez stosowaną estetykę "kolażu" starał się angażować widza w odbiór dzieła.

Wystawa w Musée d'Orsay jest pierwszą tak szeroko obejmującą monograficzną ekspozycją od śmierci artysty w 1904 roku. Przede wszystkim zwraca ona uwagę na pracę Gérôme'a we wszystkich jego aspektach, jako znakomitego malarza, rysownika i rzeźbiarza, od początku jego kariery w 1840 roku aż do ostatniego roku życia. Wystawa podkreśla także szczególny związek twórczości artysty z fotografią.

Na wystawie podjęto próbę interpretacji najważniejszych wątków jego pracy, poczynając od jej źródła po wpływ na inne środowiska artystyczne. Analizie podległy m.in.: rola malarstwa Gérôme w teatralnych koncepcjach malarstwa historycznego, jego głębokie zainteresowanie wątkami tematyki egzotycznego świata, które przedstawiał z niebywałą skrupulatnością. Organizatorzy wystawy postawili również pytanie o  stosunek artysty do sztuki, kultury i historii starożytnej.

Wystawę można oglądać do 23 stycznia 2010 roku, Musée d'Orsay, Paryż, Francja.

fot. Jean-Léon Gérôme, Śmierć Cezara, 1859-1867, 85,5 x 145,5 cm, olej na płótnie, Baltimore, Walters Art Gallery © The Walters Art Museum, Baltimore
Jean-Léon Gérôme, Łaźnia turecka czyli łaźnia mauretańska, 1870, 50,8 x 40,6 cm, olej na płótnie, Boston, Museum of Fine Arts © 2010 Museum of Fine Arts, Boston
źródło: www.musee-orsay.fr
tj

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz