środa, 8 grudnia 2010

Nagroda Turnera 2010 wręczona.Nagroda Turnera jest przyznawana w dziedzinie sztuk plastycznych przez Tate Britain od 1984 roku. Ufundowała ją grupa Patrons of New Art, celem której była pomoc w zdobywaniu dla Tate Gallery najnowszych dzieł sztuki i zwiększenie zainteresowania sztuką współczesną. William Turner to jeden z największych artystów brytyjskich, wywarł on duży wpływ na sztukę europejską. Dedykując nagrodę Turnerowi fundatorzy uznali fakt, że w czasie gdy tworzył, jego sztuka była kontrowersyjna. Wiadomo też, że jego życzeniem było ufundowanie nagrody dla młodych artystów.

Tegoroczna laureatką nagrody została Philipsz, która była faworytką konkursu. Otrzymała nagrodę w wysokości 25 tys. funtów. Pozostali nominowani do nagrody po 5 tys., są to Dexter Dalwood, Angela de la Cruz i The Otolith Group. Prace wszystkich nominowanych artystów, prócz właśnie Philipsz, która w swoich instalacjach posługuje się wyłącznie dźwiękiem, można do 2 stycznia oglądać na wystawie w Tate.

Warto wspomnieć, że Susan Philipsz jest autorką stałej instalacji dźwiękowej dla Warszawy, 
zrealizowanej w ramach tegorocznej edycji Parku Rzeźby na Bródnie. Philipsz zajmuje się dźwiękiem, emisją głosu ludzkiego i jego relacjami z przestrzenią architektoniczną. Jej prace realizowane są często poza galeriami i muzeami, w odniesieniu do różnych elementów architektury: mostów, ruin, przejść podziemnych, parków miejskich i cmentarzy. Instalacja dźwiękowa Philipsz, „Nie jesteś sam (Czy Ziemia istniałaby bez Słońca?)” jest pierwszą „niewidzialną” rzeźbą w Parku Bródnowskim.

Dzieła nominowane do tegorocznej nagrody Turnera można do 2 stycznia oglądać na wystawie w Tate.

Fot.www.tate.org
Zródło .www.tate.org
kk

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz