niedziela, 19 grudnia 2010

„Trzy Gracje” Łukasza Cranacha zakupione do Luwru


Powodzeniem zakończyła się ogłoszona przez muzeum w Luwrze zbiórka pieniędzy na zakup obrazu "Trzy Gracje" Łukasza Cranacha Starszego (1472-1553). Muzeum udało się zebrać brakujący milion euro, żeby zakupić dzieło warte 4 mln.

Komisja ds. zakupów Luwru uznała "Trzy Gracje" za "skarb narodowy", który powinien pozostać w kraju. By zachęcać do zbierania pieniędzy założono specjalną stronę internetową. Muzeum zebrało trzy miliony euro dzięki pomocy wielkich firm. Pozostałe środki ofiarowali średni i drobni przedsiębiorcy, a także zwykli ludzie. Ponad 5 000 darczyńców, głównie z Francji, ale także z innych krajów postanowiło przyłączyć się do tej kampanii.

Niewielki (24 cm na 37 cm) obraz z 1531 roku mistrza niemieckiego renesansu, Łukasza Cranacha Starszego, znajduje się w prywatnych rękach i nigdy dotąd nie był wystawiany.
Dzieło przedstawia trzy nagie kobiety na ciemnym tle. Środkowa nosi czerwony kapelusz ozdobiony strusim piórem. Trzy Gracje - córki Zeusa i boginie piękna, wdzięku i radości, były popularnym tematem renesansowej sztuki. Zdaniem dyrektora Luwru Henri Loyrette'a, obraz Cranacha jest "jednocześnie zabawny, intrygujący, tajemniczy i pełen zmysłowości".

Obraz będzie prezentowany w osobnej sali w Luwrze od 2 marca do 4 kwietnia 2011

Fot. Łukasz Cranach Starszy„Trzy Gracje”, 1531r, 24x37 cm, olej na desce
źródło: PAP
www.louvre.fr
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz