sobota, 18 grudnia 2010

Orientalizm w Europie


W Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli odbywa się wystawa „Od Delacroix do Kandinskiego. Orientalizm w Europie”. Ekspozycja  dokumentuje fascynację orientem w malarstwie europejskim w  XIX wieku.

Zainteresowanie artystów europejskich XIX wieku Bliskim Wschodem pojawiło się na większą skalę w epoce romantyzmu. Było także wynikiem wielu wydarzeń politycznych: wojny Napoleona w Egipcie, zajęcia Algieru przez Francuzów, walki Greków o niepodległość, wojny krymskiej, ekspansji europejskiej na wschód.. Wielu artystów pełniło wówczas rolę swojego rodzaju kronikarzy, reporterów tych wydarzeń.

Artyści europejscy czerpali inspiracje z technik i motywów orientalnych, wykorzystując je i adaptując do panujących wówczas trendów w sztuce. Orientaliści przedstawiali najczęściej sceny historyczne i aktualne wydarzenia polityczne na Wschodzie, motywy religijne przeniesione we współczesną scenerię, pejzaże i zabytki architektury, sceny rodzajowe, haremy oraz targi wschodnie.

Wystawa w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli prezentuje ponad 160 dzieł wypożyczonych z kolekcji z całego świata. Jest okazją do obejrzenia dzieł inspirowanych egzotyką orientu najbardziej znanych artystów jak: Delacroix, Géricault, Ingres, Gérôme, Makart, Renoir, Kandinsky oraz wielu innych.

Wystawa jest czynna do 09.01.2011

Fot. Hans Makart „Śmierć Kleopatry” 1874 – 1876, olej na płótnie,191x254 cm
Staatliche Kunstsammlungen, Neue Galerie, Kassel

Źródło:www.expo-orientalisme.be/
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz