sobota, 18 grudnia 2010

Paweł Althamer nagrodzony


Paweł Althamer został laureatem Kunstpreis Aachen - prestiżowej Nagrody Artystycznej Akwizgranu

Kunstpreis Aachen przyznawana jest co dwa lata twórcy z dziedziny sztuk wizualnych, którego prace wywarły duży wpływ na międzynarodową sztukę. Tegorocznym laureatem został polski artysta - Paweł Althamer. Wręczeniu nagrody towarzyszy indywidualna wystawa organizowana w Ludwig Forum.

Wystawa Pawła Althamera składa się z prac zrealizowanych dwa lata temu: filmu "Złoty rycerz" i rzeźby o podobnym tytule. Ponadto w pobliskim kościele p.w. św. Elżbiety realizowana jest  instalacja przypominająca plac zabaw.

4 grudnia odbyła się również inauguracja nowej instalacji Pawła Althamera w Warszawie - "Staircase". "Staircase" powstał w ramach projektu „Wspólna sprawa – Krasnobrodzka”. Artysta we współpracy z sąsiadami "zmienił" wnętrze klatki schodowej w bloku przy przy Krasnobrodzkiej 13 w Warszawie w... statek kosmiczny.  Instalacja nawiązuje do wcześniejszych realizacji utrzymanych w konwencji science-fiction. W założeniu ma funkcjonować jako miejsce spotkań, na zasadzie osiedlowej świetlicy.

"Staircase" to kolejny projekt Althamera wykonany dla Bródna, na którym mieszka od dzieciństwa.  W 2000 roku zrealizował projekt, w ramach którego mieszkańcy jego bloku utworzyli na elewacji napis "2000" zapalając lub gasząc światła w mieszkaniach. Trzy lata później, podczas wystawy w Zachęcie Althamer przeznaczył część budżetu na renowację jednego z bródnowskich placów zabaw, a w 2009 roku w Parku Bródnowskim stworzył projekt "Raj".

Wystawa w Ludwig Forum w Akwizgranie potrwa do 20 lutego 2011.
Projekt "Staircase" - Warszawa, ul. Krasnobrodzka 13

fot. Paweł Althamer, Złoty rycerz, wideo (kadr z filmu)
źródło: www.ludwigforum.de
informacja prasowa
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz