piątek, 5 października 2012

Egon Schiele – wystawa w Guggenheim w Bilbao


Egon Schiele – malarz, przedstawiciel wiedeńskiej secesji rozwinął własny styl poprzez dekoracyjne zastosowanie płaskich powierzchni i płynnych linii. Autor ekspresyjnych aktów, autoportretów i portretów oraz wielu pejzaży. Artysta znany jest przede wszystkim, jako twórca odważnych erotycznych aktów, które wzbudzały kontrowersje wśród ówczesnego społeczeństwa. Przejmujące, przesycone melancholią, tragizmem i niepokojem prace austriackiego malarza wpisują się w dekadencką atmosferę Wiednia przełomu wieków.
Na wystawie znajduje się około stu prac, które obrazują ewolucję stylistyczną artysty. Wystawa bada twórczość analizując wczesne prace stworzone podczas nauki w Akademie der Künste Bildenden (Akademia Sztuk Pięknych) w Wiedniu. Zaprezentowane zostały także dzieła, które artysta stworzył pod wpływem twórczości Gustava Klimta i wiedeńskiej secesji. Zobaczymy także obrazy, w których malarz odchodzi od naturalizmu na rzecz radykalnego podejścia do koloru i zastosowania nowych, niepokojących motywów, takich jak erotyczne akty.Guggenheim Bilbao
wystawa czynna od 2 października – do 6 stycznia 2013


Fot. Źródło: schiele.guggenheim-bilbao.es/en/
1. Egon Schiele, Autoportret, 1910, Albertina Wiedeń
2. Egon Schiele, Siedząca para, 1915, Albertina Wiedeń
3. Egon Schiele, Stare domy w Krumau, 1914,  Albertina Wiedeń

Alicja Wilczak


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

1 komentarz:

  1. Świetna sprawa, całkiem interesujące obiekty jednak wciąż mało ludzi interesuje się tym co jeszcze w zanadrzu ma Hiszpania jeśli chodzi o dobre malarstwo.

    OdpowiedzUsuń