wtorek, 30 października 2012

„Rafael – ostatnie lata”Wystawa prac Rafaela w paryskim Luwrze to nie lada wydarzenie dla miłośników sztuki. Oprócz nigdy wcześniej niepokazywanych we Francji obrazów z późnego okresu twórczości Rafaela, prezentuje ona dzieła jego najwybitniejszych uczniów, a tym samym stanowi ciekawy i szeroki kontekst do przyjrzenia się perłom włoskiego renesansu.

Prezentowane podczas wystawy prace dokumentują ostatnie siedem lat życia artysty (Rafael umarł w wieku 37 lat), które spędził w Rzymie, pozostając pod kuratelą papieży Juliusza II i Leona X. To czas, w którym osiągnął artystyczną dojrzałość i szczyt swoich malarskich możliwości: dzięki doskonałości technicznej oraz subtelnemu wyczuciu estetyki umiał pokazać ludzi z całą ich psychologiczną i humanistyczną głębią. Potrafił wydobyć narrację i uczynić z obrazu swoistą opowieść.

Wśród eksponatów można obejrzeć wybór ponad 100 obrazów i rysunków: to zarówno malarstwo sakralne wykonywane na potrzeby Kościoła lub dla osób prywatnych, jak i mniej oficjalne portrety znajomych artysty. W skład ekspozycji wchodzą również prace uczniów Rafaela: Giulio Romano i Gianfrancesco Penni. Rafael nie był samotnikiem w swojej malarskiej pracy – miał grono pięćdziesięciu współpracowników, uczniów, którzy doskonalili swój warsztat pod jego okiem, ale też pomagali mu w wykonywaniu licznych zamówień. Zestawione w obrębie jednej wystawy dzieła Rafaela oraz obrazy dwóch jego uczniów namalowane jeszcze za życia artysty pozwalają dostrzec wielowymiarowość tej współpracy i są świadectwem wzajemnych oddziaływań twórczych.

Organizację wystawy w Luwrze wsparło muzeum Prado. Ekspozycję można oglądać do 14 stycznia 2013 roku.

Hanna Szczęśniak

źródło: http://www.louvre.fr/expositions/raphael-les-dernieres-annees

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz