piątek, 19 października 2012

Konkurs malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2012
Konkurs organizowany jest przez Fundację im. Franciszki Eibisch, której celem jest promocja młodych artystów malarzy. Wybitny polski malarz profesor Eugeniusz Eibisch (1896-1987) tworzący w kręgu Ecole de Paris powołał do istnienia Fundację imienia Swojej Żony, Franciszki. Celem konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch jest wyróżnienie artystów malarzy, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju polskiego malarstwa oraz twórczego podejmowania zagadnień artystycznych i aktywnego uczestnictwa w rozwoju kultury plastycznej.


W tegorocznej edycji Konkursu przewidziane są nagrody:

GRAND PRIX
Laureat Konkursu otrzyma nagrodę pieniężną wysokości
10.000 złotych ( słownie dziesięć tysięcy złotych)

WYRÓŻNIENIA HONOROWE
Dodatkowo zostanie przyznanych sześć nagród w formie Wyróżnień Honorowych dla artystów nominowanych do Nagrody Głównej.Regulamin Konkursu Fundacji im. Franciszki Eibisch

Przedstawiciele Instytucji zgłaszającej oraz Kandydaci indywidualni przesyłają Zgłoszenie do konkursu (Instytucje) lub Zgłoszenie do konkursu (Kandydaci indywidualni) oraz fotografię cyfrową wybranego obrazu

Materiały przesłane są do dnia 15 listopada 2012 do godziny 12.00 z tytułem: Konkurs  – Kandydat Indywidualny , na adres emailowy: konkurs@eibisch.pl.


Karta zgłoszeniowa - Instytucje zgłaszające (PDF) | (word)

Karta zgłoszeniowa - Kandydaci indywidualni (PDF) | (word)

 www.eibisch.pl

Eugeniusz Eibisch, wybitny artysta malarz, współtwórca nurtu kolorystycznego w Polsce, urodził się w 1896 roku w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od 1922 roku mieszkał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris. Przyjaźnił się m.in. z Chaimem Soutinem, Rogerem Martinem du Gardem, którego zainspirował do stworzenia literackiej postaci Serge`a w powieści Rodzina Thibault. Wystawiał w galeriach prezentujących Amadeo Modiglianiego, współpracował ze słynnym marszandem Zborowskim oraz z Galerią Bernheim.

W 1939 roku wrócił do Polski. Od 1945 roku był Rektorem Akademii Sztuk Pięknych Krakowie. W latach 1949-69 prowadził katedrę malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Był laureatem wielu nagród , m.in. Nagrody Guggenheima. Uczestniczył w Biennale w Wenecji.

Zmarł w Warszawie w 1987 roku. Jego dzieła, m.in. przekazane jako dar artysty zapisem testamentowym do kolekcji muzealnych znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2007 w Muzeum Zamkowym w Lublinie odbyła się monograficzna wystawa profesora Eugeniusza Eibischa. Prace Eugeniusza Eibisch uwzględnione zostały między innymi w wystawach artystów z kręgu Ecole de Paris w Pinakotece w Paryżu i w Palazzo Vecchio we Florencji. 

 Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz