wtorek, 23 października 2012

"Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra"

 

Wystawa "Przestrzeń jako gra" to jubileuszowy pokaz twórczości Wojciecha Fangora, jednego z najważniejszych polskich artystów, który tej jesieni obchodzi 90 urodziny. Wystawa otwarta została w Muzeum Narodowym w Krakowie 20 października i będzie można ją zwiedzać do 6 stycznia 2013.

Wojciech Fangor to jeden z najważniejszych artystów w historii polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku, współtwórca tzw. polskiej szkoły plakatu, prekursor sztuki w przestrzeni publicznej - jedyny Polak, któremu Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku zorganizowało indywidualną wystawę. Jego sztuka obejmuje różne dziedziny: malarstwo, grafikę, architekturę, rzeźbę, scenografię, instalacje  przestrzenne. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie zbiega się z 90 urodzinami artysty i jubileuszem 75-lecia pracy twórczej. Można na niej oglądać blisko 190 prac, głównie obrazy. 

Jest to pierwsza tak wielka wystawa sztuki tego artysty w Polsce.
 

Warto wspomnieć przy okazji o wystawie 15 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie  pokazane zostaną zdjęcia Wojciecha Fangora autorstwa Czesława Czaplińskiego.Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 15 listopada 2012 r. – w dzień 90. urodzin Artysty. Wystawa „Fangor w 90. Rocznicę urodzin” w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, realizowana jest jako partnerski projekt z Muzeum Narodowym w Krakowie, organizującym prezentację twórczości Artysty pt.: „Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra”.

 

"Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra"  
Muzeum Narodowe w Krakowie 
20 października 2012 - 6 stycznia 2013 

  "Fangor w 90. Rocznicę urodzin"
Galeria Plenerowa Łazienek Królewskich  
15 listopada – 10 grudnia 2012 

fot.1.Wojciech Fangor, M14, 1970

fot.2.Wojciech Fangor, SM, 1974

źródło: materiały prasowe,  www.muzeum.krakow.pl

oprac. Katarzyna Kucharska


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz