środa, 7 listopada 2012

Edward Hopper – wystawa w Grand Palais, Galeries Nationales w ParyżuEdward Hopper – malarz, który przedstawiał, daleką od amerykańskiego mitu o sukcesie, przygnębiającą  rzeczywistość zwykłych ludzi. Bohaterowie jego obrazów są osadzeni w scenerii codziennej banalności życia - zimnych wnętrz hoteli, biur, pustych ulic, nocnych kawiarni. Malarstwo Hoppera jest interpretowane według różnych sprzecznych ze sobą pojęć. Jest  romantyczne i realistyczne, symboliczne a nawet formalistyczne – jego twórczość została przyporządkowana do każdego z możliwych sztandarów. Wystawa w Grand Palais pokazuje  złożoność oraz bogactwo oeuvre Hoppera.Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy wczesnej twórczości artysty z lat 1900 – 1924. Dzieła z tego okresu to prace powstałe w pracowni Roberta Henri'ego w New York School of Art, a także prace zainspirowane dziełami Wielkich Mistrzów, które artysta podziwiał podczas pobytu w Paryżu (1906 rok i 1909 i 1910 rok). Degas zainspirował Hoppera charakterystycznym kadrowaniem a także poetycką dramaturgią scen. Malarstwo Félixa Vallottona wyczuliło spojrzenie artysty na światło w obrazach Vermeera, a twórczość Waltera Sickerta stała się wzorem dla ikonografii obrazów Hoppera. Już w jego wczesnych obrazach pojawiały się charakterystyczne dla malarstwa Hoppera nastrój ciszy, wyobcowania i niedopowiedzenia.Druga część ekspozycji przedstawia jego dojrzałą twórczość oraz indywidualny styl artysty. Chronologiczna prezentacja obrazów odzwierciedla ciągłość inspiracji i ulubionych motywów Hoppera jak: pejzaże, obrazy współczesnego miasta, puste wnętrza, samotne postaci pogrążone w myślach, świat teatru. Chociaż na jego malarstwo duży wpływ miała tradycja malarstwa europejskiego, artysta wypracował indywidualny styl, który inspirował przyszłe pokolenia artystów.


Alicja Wilczak


Grand Palais, Galeries Nationales, Paryż
10 października 2012 - 28 stycznia 2013
www.rmn.frFot.1. Edward Hopper, Nighthawks (fragment obrazu), 1942, Art Insstitute of Chicago, www.rmn.fr 
Fot. 2 Edward Hopper, New York Interior 1921, olej na płótnie,61,6 × 74,3 cm Whitney Museum of American Art, New York (http://whitney.org/Collection/EdwardHopper)
Fot. 3
Edward Hopper, South Carolina Morning, 1955, 77,6 × 102,2 cm, Whitney Museum of American Art, New York (http://whitney.org/Collection/EdwardHopper)Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz