wtorek, 12 lutego 2013

Dzieła impresjonistów i mistrzów sztuki nowoczesnej na aukcjach Christe's i Sotheby'sRynek dzieł sztuki na świecie ma się dobrze, dowodzą tego ostatnie sprzedaże na aukcjach sztuki impresjonistów i sztuki nowoczesnej dwóch największych domów aukcyjnych  Christie's i  Sotheby's. Łącznie na londyńskich aukcjach domu Christie'a i Sotheby's w zeszłym tygodniu sprzedano dzieła za 280 mln funtów.

Portret Jeanne Hebuterne, muzy i kochanki Amedeo Modiglianiego sprzedano 6 lutego w domu Christie's w Londynie na aukcji dzieł impresjonistów i modernistów za 26,9 mln funtów. Cenę obrazu szacowano na 16-22 mln funtów.

Portret „Jeanne Hébuterne (Au chapeau)” Modigliani namalował w 1919 roku na krótko przed swoją śmiercią w 1920 roku. W kilka dni później zrozpaczona 22-letnia Jeanne, będąca drugi raz w ciąży z włoskim malarzem, popełniła samobójstwo.

Modigliani zmarł bardzo młodo, w wieku 35 lat, zdążył namalować stosunkowo niewiele obrazów,  dlatego jego dzieła rzadko są wystawiane na aukcjach, a gdy już się na nich pojawią, budzą duże emocje. W  2010 roku obraz „La Belle Romaine” ustanowił rekordową kwotę za jego dzieło, osiągnąwszy na aukcji domu Sotheby's w Nowym Jorku 68,9 mln dolarów. Portret Jeanne Hébuterne kupił anonimowy nabywca, wcześniej obraz należał do kolekcjonera, nabył dzieło w 2006 roku za 16,3 mln funtów.Drugą z kolei wysoką cenę na aukcji w domu Christie's uzyskał obraz Pierre-Auguste Renoira ukazujący siedząca w parku kobietę z parasolką. Kupiony został przez amerykańskiego kolekcjonera za 9,6 mln funtów, powyżej ceny szacunkowej 4-7 mln funtów.


Dzień wcześniej obraz Pabla Picassa z 1932 roku "Femme assise près d’une fenêtre" został sprzedany w domu Sotheby's za 28,6 mln funtów.  Obraz przedstawia Marie-Thérèse Walter, kochankę artysty. Inny portret Marie-Thérèse Walter „Nu au plateau de sculpteur” powstały również w roku 1932, trzy lata temu  sprzedano w Nowym roku za rekordową kwotę 106,5 mln dolarów. Łącznie na aukcji w Sotheby's sprzedano dzieła impresjonistów i modernistów za 145 mln funtów.

Alicja Wilczak


1.Amedeo Modigliani „Jeanne Hébuterne (Au chapeau)” 1919 r.
2. Pierre-Auguste Renoir L’ombrelle, 1878 r.
Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz