poniedziałek, 13 czerwca 2011

„Kobieta trzymająca wagę” - dzieło Vermeera w Monachium


Na początku XIX wieku, pierwszy król Bawarii, Maksymilian I Józef Wittelsbach (1756-1825), zgromadził wspaniałą kolekcję dzieł sztuki. Skupił się niemal wyłącznie na dziełach siedemnastowiecznych mistrzów holenderskich, przedstawiających głównie pejzaże i sceny rodzajowe. Monarcha gromadził również dzieła współczesnych malarzy, które były inspirowane przedstawieniami mistrzów holenderskich.

W grudniu 1826 roku, prywatna kolekcjia królewska została sprzedana na aukcji. Niektóre wybitne dzieła zostały nabyte do zbiorów państwowych, inne trafiły do Althe Pinakothek - np.w ramach kolekcji Ludwika I. Nadal wiele dzieł z kolekcji Maksymiliana I Józefa Wittelsbacha rozproszonych jest na świecie. Z dzisiejszego punktu widzenia, największą stratą zgromadzonej przez króla Bawarii kolekcji było arcydzieło Vermeera "Kobieta trzymająca wagę" z 1664. Ta znakomita praca wraca do Monachium z National Gallery of Art w Waszyngtonie, na okres trzech miesięcy. Obraz prezentowany jest wśród innych wyjątkowych obrazów "Złotego Wieku"- w tym dzieła Jacoba van Ruisdaela, Willema van de Velde Młodszego i Philipsa Wouwermana.

Wystawa potrwa do19.06.2011

Fot. Jan Vermeer „Kobieta trzymająca wagę” 1664. © National Gallery of Art, Waszyngton

Źródło:http://www.pinakothek.de

Alicja Wilczak


Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz