poniedziałek, 27 czerwca 2011

Niepokorny Xawery Dunikowski


Wystawa pod tytułem „Niepokorny. Xawery Dunikowski” jest jednym z elementów uroczystych obchodów jubileuszu 30-lecia powstania Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest to też pierwsza wystawa, która pokazuje przekrój całej twórczości artysty. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie.


Wśród wystawianych prac znajdą się najważniejsze kompozycje z wczesnego okresu twórczości artysty: Fatum, Tchnienie, Macierzyństwo. Zaprezentowane będą także trzy figury ze słynnego cyklu Kobiet brzemiennych oraz portrety i wizerunki: od pracy dyplomowej na Krakowskiej ASP - Portretu Henryka Szczyglińskiego z 1898 roku, poprzez dekoracyjne, bliskie stylizacji art deco, kobiece portrety z okresu paryskiego rzeźbione od 1914, aż do powstałych w latach 50. i 60. podobizn: Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Włodzimierza Sokorskiego, Aliny Ślesińskiej. Bliski sztuce portretowej jest słynny cykl Głów wawelskich, dotychczas rzadko prezentowany.


Na ekspozycji pokazane będą 24 rzeźby z lat 1925-1929 ukazujące całe bogactwo typów ludzkich, począwszy od postaci historycznych: Zygmunta III Wazy, Batorego, Chopina, aż do przyjaciół. Dopełnieniem prezentacji dzieł są projekty pomników. W paryskiej pracowni artysty w 1917 roku powstał Grobowiec Bolesława Śmiałego, pierwszy projekt pomnika w twórczości Dunikowskiego, uznawany za arcydzieło. Na wystawie prezentowany będzie odlew wykonany w gipsie. W 20-leciu międzywojennym artysta zrealizował tylko dwa pomniki: w 1921 w Warszawie pomnik Wdzięczności Ameryce i w 1936 w Krakowie pomnik Józefa Dietla. Projekt tego monumentu, w skali 1:1, będzie zaprezentowany na wystawie. Pomniki zdominowały powojenną twórczość Dunikowskiego. Już w 1946 roku podjął prace nad pomnikiem Czynu Powstańczego na górze Św. Anny. Realizując ten monument, rozpoczął także prace nad pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej dla Olsztyna. Fragment tego dzieła - Głowa żołnierza radzieckiego jest przykładem stosunku artysty do socrealizmu. Ten powojenny wątek uzupełniają Popiersie W.I. Lenina (1949) i Robotnik (1946).


Prezentacja twórczości Dunikowskiego w orońskim Muzeum Rzeźby Współczesnej odbędzie się od 9 lipca do 18 września 2011 roku, następnie będzie pokazywana w warszawskiej Królikarni, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Fot.1. Xawery Dunikowski, Macierzyństwo, przed 1908, drewno pozłacane,fot Piotr Ligier, własność Muzeum Narodowe w Warszawie

2. Xawery Dunikowski z Kobietami brzemiennymi IV i V, fot. Józef Kuczyński, własność Muzeum Narodowe w Warszawie

Źródło: www.rzezba-oronsko.pl

informacja prasowa

Alicja Wilczak



Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz