niedziela, 17 kwietnia 2011

Park Vigelanda w Oslo




Równo 142 lata temu urodził się Gustav Vigeland - słynny norweski rzeźbiarz, który ponad połowę życia poświęcił realizacji swojej idée fixe – kompozycji rzeźbiarsko-ogrodowej w Parku Frogner w Oslo. Park nazywany dziś Parkiem Vigelanda odwiedza rocznie ponad milion turystów z całego świata.

Park Vigelanda mieści się w Oslo, dokładnie 3 km na północny zachód od centrum. Jego alejki zdobi 212 rzeźb, przedstawiających łącznie prawie 600 postaci wykonanych z kamienia i brązu. U podstaw projektu, który koniec końców stał się życiowym dziełem artysty leżało złożone przez władze miasta zamówienie na projekt fontanny. Stopniowo projekt rozrastał się, obejmując figury wokół fontanny oraz rzeźby ozdabiające most łączący brzegi stawu w parku. Zwieńczeniem kompleksu parkowego jest Monolit – ogromna kolumna zbudowana z 121 postaci nagich ludzi. Kolumna ma 17 metrów wysokości i jest z pewnością najczęściej fotografowanym eksponatem Parku Vigeland.


W twórczości Gustava Vigelanda odnajdujemy przedstawienia postaci owiane poetycką aurą. Artysta wypracował specyficzną odmianę symbolizmu, opartą na naturalistycznym studium ludzkiej postaci. Ludzkie ciało jest dla niego przede wszystkim nośnikiem czystych emocji - miłości, niepokoju, tęsknoty, strachu. Cielesność jest u Vigelanda pretekstem do pogłębionej refleksji nad kondycją człowieczeństwa, nad istotą więzów rodzinnych, stosunkiem społeczeństwa do osób starszych, nad tematem macierzyństwa. We właściwy sobie sposób podejmuje zagadnienie erotyzmu, uzyskując kompozycje niezwykle zmysłowe, podobne w wyrazie, do niektórych rzeźb August'a Rodin'a, którego notabene był uczniem.




Katarzyna Kucharska

fot.1. fragmenty rzeźb z Parku Frogner w Oslo
źródło:
www.vigeland.museum.no

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz