sobota, 2 kwietnia 2011

„Wypełniając puste pola” - Jerzy Ludwiński


Centrum Sztuki Współczesnej Znaki czasu w Toruniu prezentuje wystawę „Wypełniając puste pola” poświęconą Jerzemu Ludwińskiemu - historykowi, krytykowi, teoretykowi i kuratorowi sztuki, jednemu z głównych teoretyków sztuki konceptualnej w Polsce.


Jerzy Ludwiński (1930-2000) był absolwentem KUL (1950-55), współzałożycielem lubelskiej grupy Zamek. Redagował dodatek artystyczny "Struktury" w piśmie "Kamena" (1956-60), współpracował m.in. z "Życiem literackim" i "Odrą". Prowadził wrocławską Galerię Pod Moną Lizą (1967-71), z którą współpracowali m.in. Włodzimierz Borowski, Jan Chwałczyk, Stanisław Dróżdż, Zdzisław Jurkiewicz, Wanda Gołkowska, Barbara Kozłowska, Jarosław Kozłowski, Zbigniew Makarewicz, Maria Michałowska. Był organizatorem i inicjatorem wielu sympozjów i plenerów, min,. Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach (1966), Sympozjum Plastyczne Wrocław'70 (1970). Wykładał historię sztuki na ASP w Poznaniu (1982-99).

Jerzy Ludwiński w swojej praktyce zawodowej działał w różnych ośrodkach i środowiskach twórczych, dążąc do decentralizacji sztuki i do sformułowania swoistego języka krytyki artystycznej. Stworzył między innymi koncepcję Muzeum Sztuki Aktualnej (1967), która wskazywała na potrzebę powstania instytucji, która przede wszystkim reagowałaby na fakty artystyczne, prowokującej zdarzenia, będące polem gry między artystą, widzem i krytykiem. Ludwiński chciał, by muzeum było przestrzenią aktywną, która generuje zjawiska i wyłapuje interesujące rzeczy. Dążył do zatarcia granic między tworzeniem a rzeczywistością.
W CSW Znaki Czasu w Toruniu połączono archiwalia dotyczące działalności Ludwińskiego z pracami twórców, którzy z nim współpracował: Włodzimierza Borowskiego, Jana Chwałczyka, Stefana Müllera, ale również pracami artystów młodego pokolenia: Wojciecha Gilewicza, Rafała Jara, Katarzyny Krakowiak, Mateusza Kuli.


Kurator: Piotr Lisowski
wystawa potrwa do 20 maja 2011
Fot: Prelekcja Jerzego Ludwińskiego na wystawie J. Ziemskiego, Wrocław, 1970, fot. Z. Makarewicz
Źródło: www.csw.torun.pl
Alicja Wilczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz