sobota, 13 listopada 2010

Dorobek artystyczny Nowosielskich na wystawach we Włoszech - Faenza, Rzym, BoloniaJak widać polska ceramika podbiła serca Włochów. Zaskakujące formą i tematyką kompozycje, płaskorzeźby, figurki i wazy, o których tu mowa, czyli dzieła małżeństwa Leszka Nowosielskiego i Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej zostały zaprezentowane na wystawach Una Vita per la Ceramica we Włoszech.

Nowosielscy to wyjątkowy duet artystyczny, a zarazem ciepła i gościnna para. Wspólną pasją obojga artystów stała się ceramika. W ich pracowni powstały prace o tematyce historycznej, mitologicznej, szkliwione obrazy alegoryczne, monumentalne kompozycje figuralne, abstrakcyjne fryzy, tematy zniszczenia i śmierci: Hiroszima, Oświęcim – Nigdy więcej, Katyń.

Leszek Nowosielski i Hanna Modrzewska – Nowosielska wygrali wiele nagród na świecie. Ich prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą, jak np. wspaniała, olbrzymia kompozycja Hiroszima, która jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w Centrum Pamięci Hiroszimy w Japonii.

Dorobek artystyczny Nowosielskich wraz z albumem poświęconym ich twórczości został zaprezentowany szerokiej publiczności na wystawach zorganizowanych we Włoszech. Pierwsza wystawa miała miejsce w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki MiC w Faenza we wrześniu 2010.

Kolejna inauguracja wystawy ceramiki i obrazów Leszka i Hanny Nowosielskich odbyła się w Rzymie w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Parku Muzyki, gdzie odbywają się tylko najbardziej prestiżowe wystawy. "Una Vita per la Ceramica - Hanna i Leszek Nowosielscy" zorganizowana została pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa Narodowego oraz włoskiego ministra kultury, ministerstw spraw zagranicznych - włoskiego i polskiego, miast Faenzy, Rzymu i Warszawy, a także Wojewody i Marszałka województwa mazowieckiego. Uroczyste otwarcie zgromadziło liczne osobistości i wzbudziło wielkie zainteresowanie. Kolejna wystawa otwarta została w Bolonii, a wiadomości o wystawach polskiej ceramiki we Włoszech pojawiły się w najważniejszych gazetach Repyblica Il Messagero, Coriere della Sera i Il Sole 24 ore.

Wystawom towarzyszy wydany przez Agorę i TBA Group album "Nowosielscy" przedstawia fotografie prac obojga artystów: ceramicznych fryzów, płaskorzeźbionych kafli ceramicznych, kompozycji abstrakcyjnych, dekoracji, wyrobów porcelanowych, figurek i waz.

Następne wystawy odbędą się w Mediolanie, Wiedniu i
Francji.


Źródło: www.agora.pl, www.micfaenza.org, Barbara Banaś "Nowosielscy", Wydawca: Agora SA i TBA Group, Warszawa 2010
Fot. Nowosielscy, materiały prasowe
kk

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz