niedziela, 21 listopada 2010

Zbigniew Libera "Szczęśliwi, niewinni i bezduszni"


Na wystawie w Galerii "Broń i Barwa w Polsce" w Gmachu Głównym krakowskiego Muzeum można oglądać intrygujące fotografie Zbigniewa Libery z cyklu "The Gay, Innocent and Heartless" (2008), przekazane niedawno do kolekcji MNK.

Pokaz prac Zbigniewa Libery- jednego z najważniejszych artystów ostatnich dekad, pioniera sztuki krytycznej - stanowi kulminacyjny moment obchodów 5. rocznicy ponownego otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Wystawa jest jednocześnie pierwszą prezentacją prac Libery w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Cykl fotografii "The Gay, Innocent and Heartless", w którym odnaleźć można wiele wątków podejmowanych przez artystę od momentu jego debiutu w latach 80. minionego wieku (takich jak m.in. wpływ mediów masowych na ludzką tożsamość), doskonale współgra z muzealnymi zbiorami - nośnikami znaków i symboli kształtujących poczucie narodowej przynależności. Dlatego pierwsza prezentacja tego dzieła w Muzeum została zorganizowana w Galerii "Broń i Barwa w Polsce", podkreślając wieloznaczne związki sztuki Zbigniewa Libery z szeroko rozumianą kulturą wizualną, szczególnie tą odnoszącą się do wojennego rzemiosła.

W pracy "The Gay, Innocent and Heartless" obecna jest także analiza wizualnej reprezentacji historii i jej wpływu na pamięć i ludzką tożsamość. Projekt, którego tytuł pochodzi z książki Jamesa M. Barriego "Piotruś Pan i Wendy", tworzy seria inscenizowanych zdjęć przedstawiających bliżej nieokreślony oddział na tajemniczej górskiej wyprawie. W książce stanowiącej ostateczny efekt projektu Libery opublikowane są reprodukcje fikcyjnego artykułu w "National Geographic", z którego dowiedzieć się możemy, że "Szczęśliwi, niewinni i bezduszni" to guerilla młodzieńców walczących o wolność, na którą natknął się archeolog David Gorgos oraz fotograf - Zbigniew Libera - podczas wyprawy na Madagaskar. W książce znalazły się zdjęcia pisanego odręcznie fikcyjnego dziennika partyzantów.

Całości dokumentacji tej wyobrażonej historii dopełniają wybrane przez artystę cytaty z prozy Williama S. Burroughsa mówiące o utopijnej krainie wolnej od zakazów mieszczańskiego społeczeństwa oraz fragmenty "Mojej rewolucji" Ernesta Che Guevary, w której pisał o urokach partyzantki i rewolucji proletariatu.

Kurator: Dominik Kuryłek.
Wystawa czynna do 31 marca 2011.

fot. Zbigniew Libera, fotografia z cyklu "The Gay, Innocent and Heartless / Szczęśliwi, niewinni i bezduszni", 2008, fot. materiały prasowe
źródło: www.muzeum.krakow.pl
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz