środa, 10 listopada 2010

Weterani wojenni w teatrze czyli Krzysztof Wodiczko w Warszawie


"Projekcja weteranów wojennych" to projekt audiowizualny realizowany w kilku miejscach miasta przy użyciu zdemilitaryzowanego wozu wojskowego. Pojazd "strzelający" dźwiękami słów i obrazami tekstów został przekształcony przez artystę w instrument wypowiedzi dla weteranów.

Na ulicach Warszawy pojawił się samochód typu Honker Skorpion 3, jakiego używają żołnierze polscy w Iraku i Afganistanie. Stanowisko bojowe w tylnej części pojazdu zostało zastąpione specjalnie zaprojektowanym stanowiskiem projekcyjnym ze sprzętem audiowizualnym. Wyświetlane na fasadach warszawskich budynków teksty mówią o problemach polskich weteranów wojennych.

Projekcja była poprzedzona warsztatami z udziałem weteranów i ich rodzin, podczas których zrealizowano nagrania dźwiękowe. Materiał wybrany przy aprobacie uczestników warsztatów został następnie przetworzony na audiowizualną projekcję za pomocą specjalnie opracowanego programu komputerowego.

Pracę nad projektem dotyczącym funkcjonowania polskich weteranów wojennych w życiu społecznym Krzysztof Wodiczko rozpoczął w 2009 roku podczas seminariów prowadzonych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Bezpośrednim bodźcem do podjęcia tego tematu były dane zebrane przez organizacje pomagające weteranom. Wynika z nich, że przeszło 10 procent byłych żołnierzy cierpi na PTSD, czyli zespół stresu pourazowego (ang. Post-Traumatic Stress Disorder). Metoda pracy artysty zakłada inicjowanie zajęć terapeutycznych i warsztatów aktywizujących środowiska weteranów oraz angażowanie ich w realizację projekcji.

W Warszawie, 9 i 10 listopada 2010, "Projekcja weteranów wojennych" będzie wyświetlana m.in. na gmachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Pałacu Krasińskich oraz Politechniki.

Fot. Projekcja na gmachu Teatru Wielkiego – Opery w Warszawie
Źródło: fundacjaprofile.pl
aw

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz