piątek, 19 listopada 2010

„Małe Ojczyzny - malarstwo Magdaleny Spasowicz"Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Poznaniu

ma zaszczyt zaprosić Państwa

w dniach od 20 listopada do 1 grudnia 2010 na wystawę:

Małe Ojczyzny - malarstwo Magdaleny Spasowicz"

Serdecznie zapraszamy


Prace wielu znakomitych współczesnych malarzy polskich znajdują się już w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. W tym artystycznym, polskim Panteonie, miejsce szczególne zajmuje Magdalena Spasowicz. Malarka wywodzi się z pracowni profesorów Kulisiewicza i Cybisa. Od wielu lat Magdalena Spasowicz oddaje malarstwu każdą chwilę. Jej obrazy to utrzymane w monochromatycznej kolorystyce pejzaże, przedstawienia „Małych Ojczyzn”, miejsc, gdzie oko sili duszę widokiem bliskim sercu, znanym i zapamiętanym.


Ważną inspiracją w twórczości Magdaleny Spasowicz jest francuskie malarstwo Pissarra i Utrillo. Pragnienie zatrzymania każdego momentu, w którym następuje spotkanie artysty z naturą i z ukochanymi miejscami jest imperatywem, który nakazuje wrócić do płótna i z całkowitym oddaniem malować, malować, wciąż malować...


Magdalena Spasowicz zdaje się trwać w szczerym zachwycie nad światem w jego codzienności. „Małe Ojczyzny” w obrazach to miejsca docenione przez malarza, który w ich zwykłości dostrzega swoiste piękno. Artyzm miejsc ukazanych w malarstwie Magdaleny Spasowicz tkwi w głębszej warstwie, skrywa się w emocjach, będących udziałem malarki. Artysta poświęca im swój czas i uwagę jednocześnie niejako je uświęcając, sakralizując.

Kiedy staję przed płótnem Magdaleny Spasowicz, patrząc na pejzaż, jakich wiele w równinnej Polsce, niemal fizycznie odczuwam cudowne jego przemienienie w miejsce bliskie sercu.

„Małe Ojczyzny” obdarzone ludzkimi uczuciami i tęsknotami tchną niezwykłym spokojem, jak mityczna Arkadia i literacka dolina Issy. Ich trwanie zapewnione jest na płótnie malarza.

Katarzyna Napiórkowska

Wystawa potrwa od 20 listopada do 1 grudnia

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Poznań, Stary Rynek 95/96

czynne codziennie od 11:00 – 19:00Fot.Magdalena Spasowicz "Kazimierz Dolny"


www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz