środa, 17 listopada 2010

Wystawa 10 dialogów: Richard Demarco i Europejska Awangarda z udziałem Abakanowicz i Kantora


Z okazji 80. urodzin szkockiego artysty i promotora sztuki Richarda Demarco w Royal Scottish Academy pokazywana jest wystawa "10 Dialogues: Richard Demarco, Scotland and the European Avant Garde".

Na wystawie znalazły się prace artystów, których Demarco wspierał w swojej działalności kuratorskiej, jak Magdalena Abakanowicz, Marina Abramović, Joseph Beuys, Tadeusz Kantor, David Mach, Alastair Maclennan, Rory McEwen, Paul Neagu, Gunther Uecker i Ainslue Yule.

Również zostanie prezentowany monumentalny cykl rzeźb Magdaleny Abakanowicz "Rycerze króla Artura", pokazywany w Anglii po raz pierwszy, którego replika od niedawna zdobi Park Traugutta w Warszawie. Kompozycja wpisuje się w nowy okres twórczości artystki, w którym odchodzi od swych klasycznych już abakanów czerpiących natchnienie z ziemi, jej żywiołów, naturalnych surowców. Cztery rzeźby rycerzy (Lancelota, Wizarda, Parsivala i Galahada), zostały zespawane z nieregularnych płatów nierdzewnej stali.

Richard Demarco (ur. 1930) to ikona szkockiej sztuki i przez wiele lat jedna z najaktywniejszych postaci lokalnego rynku artystycznego. Przez wiele lat jego galeria promowała kulturalne związki z Europą Środkową i Wschodnią, prezentując na terenie Szkocji takich artystów, jak Paul Neagu (1969), Marina Abramović (1973) czy Neue Slowenische Kunst (1986). Szczególne godne uwagi są przedsięwzięcia podejmowane wraz z Tadeuszem Kantorem i grupą Cricot 2 w latach 70. i 80., zwłaszcza nieoficjalne wykonanie "Kurki wodnej" ("Water Hen") podczas festiwalu "Fringe" w Edynburgu, które zresztą odniosło wielki sukces. Dzięki Demarco Cricot 2 jeszcze wielokrotnie powracał do Edynburga.

Wystawę będzie można oglądać od 27 listopada 2010 do 9 stycznia 2011 roku, Royal Scottish Academy, Edymburg, Szkocja.

fot. Magdalena Abakanowicz, trzy rzeźby z cyklu "Rycerze Okrągłego Stołu", fot. Artur Starewicz / East News
źródło: www.polishculture.org.uk, www.royalscottishacademy.org
tj

www.napiorkowska.pl
www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz