niedziela, 28 listopada 2010

"Vincent van Gogh – wieś poza czasem, nowoczesne miasto" w Rzymie


Dwadzieścia lat po ostatniej dużej wystawie dzieł Vincenta van Gogha pojawia się w Rzymie okazja do spotkania z siedemdziesięcioma obrazami wielkiego Holendra. Do 06 lutego 2011 r. w stołecznych salach Complesso del Vittoriano (Ołtarz Ojczyzny przy Piazza Venezia) będzie czynna wystawa, która powinna zaspokoić ciekawość głębszego poznania sztuki jednego z najważniejszych artystów XIX wieku.

Obrazy dobrano według klucza, którym jest fascynacja malarza pejzażami wiejskimi oraz kontrastem z życiem miasta. Będą także portrety i autoportrety van Gogha. Dzieła sprowadzono z muzeów: van Gogha w Amsterdamie i Guggenheima w Nowym Jorku, londyńskiej Tate Gallery, Luwru i galerii w Glasgow. - I właśnie dlatego na czas tej wystawy Vittoriano stanie się "muzeum muzeów", jak to określił włoski wiceminister kultury Francesco Giro.

Rzymska impreza artystyczna podkreślać będzie aspekty skrajnych, zdawałoby się przeciwstawnych artystycznych zauroczeń Van Gogha: fascynacja przyrodą i zainteresowanie dziełami człowieka. Obrazom Holendra towarzyszyć będą dzieła malarzy, którzy go zainspirowali: Milleta, Pissarro, Cézanna, Gauguina i Seurata.Pełna ciepłych tonacji wystawa Vincenta van Gogha w Rzymie, szczególnie w obecnie odczuwalnym ochłodzeniu powietrza, jawi się niczym rozpromieniająca oaza. Skupiając w sobie tak liczny, bezcenny zbiór obrazów niesie w sobie niewymowny wymiar ponadczasowości czasoprzestrzeni, którą na płótnach van Gogha została oddana z najgłębszą wrażliwością zarówno wobec krajobrazu, jak i człowieka.

Wystawa potrwa do 6 lutego 2011 roku, Complesso del Vittoriano, Rzym, Włochy.

fot. Vincent van Gogh, Żniwa, 73 x 92 cm, 1888, Van Gogh Museum, Amsterdam
Jean François Millet, Przyrządzanie snopów, 56 x 65 cm, 1850, Luwr, Paryż
źródło: www.vangoghmuseum.nl, materiały prasowe, www.exibart.com/profilo/sedev2.asp/idelemento/686,

Tatiana Iajgunovici

Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to prosimy o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści B00159 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza