czwartek, 4 listopada 2010

Tadeusz Kantor "Epoka chłopca" we FrancjiNa wystawie znajduje się dziewięć obiektów ze spektakli, sześćdziesiąt dziewięć rysunków, cztery obrazy, a także sto fotografii ze spektakli Kantora autorstwa Caroline Rose.

Po raz pierwszy Tadeusz Kantor gościł w Lille w 1977 roku ze spektaklem "Umarła klasa". Dziesięć lat później "Niech sczezną artyści" Kantora Jean-Claude Piau na łamach "Nord Eclair" obwieszczał tytułem: "Hieronim Bosch opisany przez Hugo i przetłumaczony przez Becketta". To właśnie wówczas, podczas prezentacji w Théâtre de La Salamandre w Lille, Nat Lilientstein zarejestrował ten spektakl dla telewizji FR3/La S.E.P.T.

W 1989 roku Kantor przyjechał ponownie do Lille, by zaprezentować "Nigdy tu już nie powrócę" w teatrze Rogera Salengro. Podczas tego pobytu powstało też kilka prac malarskich artysty, rysunki wchodzące w skład cyklu "Dziennik z podróży" oraz obraz "Mój ostatni papieros", na przygotowywaną po tournée w Lille wystawę artysty w paryskiej Galerie de France.

Wystawa "Epoka chłopca", obecnie pokazywana w Lille, była już dwukrotnie prezentowana w Polsce - w Archiwum Cricoteki w Krakowie i w Muzeum Miejskim w Tychach.

Wystawa potrwa do 17 grudnia 2010 roku, Musée de l'Hospice Comtesse w Lille, Francja


fot. Tadeusz Kantor, "La table à écrire / Biurko", katalog nr 67, ze zbiorów Cricoteki
źródło: http://www.mairie-lille.fr, informacje prasowe
tj

http://www.napiorkowska.pl
http://www.osztuce.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz