czwartek, 25 listopada 2010

"Fantazje podróżne. Liban" - wystawa polskich kolaży w Bejrucie

"Fantazje podróżne. Liban" to wystawa dziesięciu wielkoformatowych kolaży ukazująca Liban widziany oczami dwojga polskich artystów: Marty Bogdańskiej, fotografki oraz Stanisława Strasburgera, autora tekstów poświęconych tematyce bliskowschodniej.

Wystawa Bogdańskiej i Strasburgera to wynik prowadzonych od wielu lat studiów artystycznych w Libanie i na Bliskim Wschodzie. Podróż jest dla nich formą życia i działania artystycznego. Poprzez swoje prace autorzy zapraszają do dyskusji. Na ile możliwe jest poznanie obcej kultury? Czy można, mając nawet najlepsze chęci, zrozumieć Innego?

"Fantazje podróżne. Liban" to też pytanie, co tak naprawdę postrzegamy. Czy to, co jawi nam się przed oczyma, oddziałuje na nas bezpośrednio? Czy tylko poprzez teksty, które niejako nosimy w sobie i projektujemy na rzeczywistość? A może to właśnie teksty są naszą pierwotną rzeczywistością? Kreując kadry widzenia i determinując pojęcia, narzucają nam to, co postrzegamy?
Unikalność wydarzenia polega na tym, że jest ono zainicjowane przez stronę libańską. Zainteresowanie kulturą polską ma w tym wypadku autentyczny, niejako oddolny charakter w kraju docelowym.

Marta Bogdańska - animatorka kultury, fotografka, kuratorka i aktywistka. Od wielu lat działa w środowisku organizacji pozarządowych i inicjatyw społeczno-kulturalnych. W ostatnich latach skupiła się na fotografii oraz przygotowywaniu projektów kulturalno-artystycznych, szczególnie z Bliskim Wschodem.

Stanisław Strasburger (pseudonimy artystyczne: Jan Subart, Jonasz Ryba) - pisarz, podróżnik i operator kultury. Autor m.in. powieści i słuchowiska muzyczno-literackiego "Handlarz wspomnień albo bitwa poetów" (2009) oraz cyklu artykułów czasopiśmienniczych "Impresje Bliskowschodnie" poświęconych Libanowi (2008-2010).

Otwarcie wystawy zapowiada się na 1 grudnia 2010 o godzinie 18.30, potrwa do 1 stycznia 2011 roku, Klubogaleria de Grague, Bejrut, Liban.

fot. Marta Bogdańska & Stanisław Strasburger, kolaż, grafika: Albina Horbaczewska we współpracy z autorami
źródło: materiały prasowe
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz