wtorek, 12 października 2010

Wystawa artystek "przeoczonych" w Łodzi


W Pałacu Herbsta Muzeum Sztuki w Łodzi, już 14 października br., zostanie otworzona wystawa "Przeoczenie", na którą składa 40 kobiecych portretów malowane przez polskie artystki z przełomu XIX i XX wieku, jak: Olga Boznańska, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Aniela Pająkówna.

Inspiracją dla tego projektu była feministyczna myśl o sztuce, która wiąże się z dojmującą nadreprezentacją sztuki tworzonej przez mężczyzn, zwłaszcza sztuki dawnej, z nieobecnością kobiet.

Wystawa zwraca uwagę na artystki, których życie przypada na czas feministycznej rewolucji, których twórczość, zawodowa aktywność, zdobywanie wykształcenia nosiły znamiona heroizmu. Pojęcie to odnosi się do większości z nich. Oprócz Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, Olgi Boznańskiej, Anieli Pająkównej, których malarstwo ma swoje miejsce w stałych muzealnych ekspozycjach, bohaterkami wystawy są mało znane malarki.

Głównym problemem, jak zauważa kuratorka dr Agnieszka Skalska-Graczyk, jaki podlega refleksji jest tutaj bowiem spojrzenie. Patrzenie to najważniejsza, a właściwie jedyna czynność, jaką wykonują portretowane postacie, najistotniejsza droga prezentacji ich tożsamości. Spojrzenie nadaje sens portretowaniu. Jest też drogą spotkania z widzem. Reżyseruje nie tylko obrazową akcję, sposób bycia postaci, ale także zachowanie widza na wystawie.


W obszarze spojrzenia zatarciu ulega czas i miejsce, zamianie podlegają role patrzącej i oglądanej. Spojrzenie prześwietla materię obrazów, pozwalając widzom na kontakt z dawno minionymi osobami, ożywia je tak, że to my czujemy się obserwowani.

Wystawa potrwa do 17 stycznia 2011 roku, Pałac Herbsta, Oddział Muzeum Sztuki, Łódź.

Fot. Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Autoportret*, 1887, Muzeum Narodowe, Kraków
*Obraz nagrodzony medalem w Salonie Paryskim

Olga Boznańska, Portret kobiety ("Cyganka"), 1888, Muzeum Narodowe w Krakowie
Źródło: www.msl.org.pl
tj

http://www.napiorkowska.pl

http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz