Iszchan Nazarian urodził się w 1946 roku w Iranie. W 1947 rodzina Iszchana przeniosła się do Armenii. Studiował a Akademii Sztuk Pięknych będącej częścią Artystyczno Teatralnego Instytutu w Erewaniu. W 1971, Iszchan przeniósł się do Warszawy i rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych . Dyplom uzyskał w 1975 roku na Wydziale Malarstwa. W 1983 Iszchan Nazarian wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie żyje i tworzy obecnie. Jego prace pokazuje między innymi prestiżowa Lloyd Shin Gallery prezentująca m.in. Karela Appela, Jacksona Pollocka , Francisa Bacona , Henriego Matisse`a i Paula Klee.
Malarstwo Iszchana Nazariana poznałam kilkanaście lat temu. Zafascynowała mnie ta bardzo osobliwa twórczość. W jasnych, pełnych światła i południowej witalności obrazach odczytywałam podziw dla wielkiej tradycji malarskiej. Oczarował mnie pojemny warsztat malarski zawierający w sobie często skrajne doświadczenia artystyczne największych mistrzów XX wieku. Odkrywałam echa malarskiego języka Cezanne`a, Matisse`a, Chagalla. Twórczość Iszchana Nazariana przywodzi na myśl prostą, acz subtelną, ujmującą formę poezji Wisławy Szymborskiej.
W swobodnym, spontanicznym malarstwie Iszchana Nazariana jest wolność, odwieczny atrybut wybitnych malarzy. Artysta pozostaje niezależny od awangardowej mody, nie poddaje się ograniczeniom warsztatu, koloru, tematu. Nazarian maluje z pasji tworzenia. I tym także wpisuje się w panteon najwybitniejszych malarzy. Bardzo dosłownie – bowiem jego twórczość prezentowana jest w amerykańskich galeriach obok wybitnych twórców XX i XXI wieku.
Moje spotkania z obrazami Iszchana Nazariana są także fascynującym odkryciem Człowieka, artysty uformowanego przez ludzi i miejsca, które odkrywa i które stanowią tło jego twórczości. Kalejdoskop miejsc, które jak w soczewce znajdują swoje odbicie w malarskich realizacjach to tajemnicza Armenia, potężna Moskwa, przekształcająca się Polska i w końcu USA – Chicago, a od kilkunastu lat promienna słoneczna Floryda.
Życzę Państwu pięknych wzruszeń w spotkaniu z malarstwem, które odkrywa tajniki duszy artysty.
Katarzyna Napiórkowska
fot.1. I. Nazarian, Święty Franciszek, 101x76,5 cm, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
fot.2. I. Nazarian, Powrót Syna Marnotrawnego, 101,5x117,5 cm, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=457
Polecamy Państwa uwadze także poświęcony sztuce blog Justyny Napiórkowskiej. Blog ten został finalistą konkursu Blog Roku 2010. Blog "O sztuce" : http://www.osztuce.blogspot.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz