wtorek, 7 lutego 2012

10 największych kolekcjonerów sztuki


Do kogo należą i gdzie znajdują się największe prywatne kolekcje sztuki współczesnej? Wielkie, prestiżowe zbiory gromadzone są przez miliarderów, którzy z ogromną pasją przez lata budowali swoje majątki, angażowali się w rozwój biznesu. Podobna gorliwość i zapał towarzyszy im w kolekcjonowania sztuki.

Amerykański magazyn ARTnews co roku publikuje listę 200 największych kolekcjonerów na świecie i wyróżnia ścisłą 10 najważniejszych postaci w tej dziedzinie. W pierwszej dziesiątce od kilkunastu lat mają silną pozycję Edythe i Eli Broad, Debra i Leon Black, Alexandra i Steven A. Cohen, Emily i Mitchell Rales, François Pinault od kilku lat także Sheikh Saud bin Mohammad bin Ali al-Thani, Laurence Graff. Kim są zamożni kolekcjonerzy, których w 2011 roku wyróżnił magazyn ARTnews? Oto kilka najważniejszych informacji o kolekcjonerach:

Edythe L. i Eli Broad – Eli Broad, amerykański miliarder kolekcjonuje sztukę od 1973 roku. Pierwszą pracą, którą kupił był rysunek Van Gogha "Cabanes a Saintes-Maries". Dziś jego kolekcja szacowana jest na 1 miliard dolarów. Zbiór obejmuje ok. 2000 dzieł ponad 200 artystów sztuki nowoczesnej. Edythe i Eli Broad założyli w 1984 roku The Broad Art Foundation, która wypożycza dzieła sztuki instytucjom, muzeom na całym świecie. Eli Broad buduje swoje prywatne muzeum przy Grand Avenue w Los Angeles, a jego otwarcie planuje na 2013 rok.

Debra i Leon Black - kolekcjonują dzieła dawnych mistrzów, impresjonistów, nowoczesne malarstwo, chińską rzeźbę, sztukę współczesną. Leon Black to amerykański miliarder założyciel Apollo Global Management, LLC – amerykańskiej firmy inwestycyjnej.

Alexandra i Steven A. Cohen – amerykański miliarder, współwłaściciel firmy SAC Capital Partners - funduszy hedgingowych. Cohen zaczął kolekcjonować sztukę w 2000 roku i w ciągu ostatnich kilku lat stał się wybitnym kolekcjonerem. W jego zbiorze dzieł sztuki znajduje się między innymi „Madonna” Edvarda Muncha kupiona w 1999 roku za rekordową sumę 11,5 miliona dolarów, prace Jacksona Pollocka, Damiena Hirsta, Willema de Kooninga, Pabla Picassa.


François Pinault - francuski biznesmen, jeden z najbogatszych ludzi świata. Pinault jest właścicielem grupy inwestycyjnej PPR, marek takich jak Gucci, Samsonite, Converse i domu aukcyjnego Christie's. Jest posiadaczem jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki współczesnej na świecie, którą prezentuje w dwóch prywatnych muzeach w Wenecji, mi.in w słynnym Palazzo Grassi. Wartość kolekcji François Pinaulta jest szacowana na 1,4 miliarda dolarów i obejmuje ponad 2000 dzieł ponad 80 artystów.

Emily i Mitchell Rales – amerykańscy milionerzy. Mitchell Rales jest członkiem zarządu Hirshhorn Museum i National Gallery of Art. Kolekcjonują sztukę współczesną, posiadają prywatne muzeum Glenstone Museum w Potomac w stanie Maryland.

Hélène and Bernard Arnault - najbogatszy Francuz, jest właścicielem konglomeratu LVMH (Luis Vuitton, Dior, Tag Heuer), który planuje wybudować siedzibę dla swojej kolekcji sztuki najnowszej w Paryżu.

Sheikh Saud bin Mohammad bin Ali al-Thani – katarski książę, były minister Kultury, Sztuki i Dziedzictwa, właściciel kolekcji sztuki islamu, antyków, sztuki dawnej, sztuki nowoczesnej między innymi prac Marka Rothki, Damiena Hirsta i Francisa Bacona.

Laurence Graff - kolekcjoner diamentów i sztuki nowoczesnej, który w 2010 roku kupił różowy diament za 46 milionów dolarów, bijąc w ten sposób rekord najdrożej wylicytowanego kamienia szlachetnego w historii aukcji.

Philip S. Niarchos - syn greckiego magnata okrętowego Stavrosa Niarchosa, posiada kolekcję, której wartość szacowana jest na 2 miliardy dolarów. Do znanych dzieł w ramach tej kolekcji należą: „Autoportret z zabandażowanym uchem Vincenta van Gogha” i autoportret Pabla Picassa Yo, Picasso. Philip Niarchos jest członkiem rady Museum of Modern Art.

Halit Cingillioglu - turecki biznesmen, właściciel konglomeratu finansowego HCBG, kolekcjoner m.in. sztuki impresjonistycznej i najnowszej. W jego posiadaniu znajduje się najdroższy obraz Amedeo Modiglianiego "La Belle Romaine" wylicytowany w 2010 roku na aukcji w Sotheby's za 71,1 milionów dolarów.

 Alicja Wilczak
Fot.1. François Pinault (źródło: www.lexpress.fr)
Fot.2. Eli Broad (źródło: blogdowntown.com)
Źródło: ARTnews


Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz