czwartek, 16 lutego 2012

7 ZIMOWYCH OBRAZÓW

Szanowni Państwo, oddajmy się aurze jaka jest za naszymi oknami! Zapraszam na wspólne oglądanie dzieł inspirowanych zimą.

Zima zawsze była inspiracją dla artystów. Do zobrazowania niuansów światła odbijających się na śniegu, malarze stosowali paletę barw od bieli cynkowej, ołowianej, poprzez szarości i błękity. Początkowo pejzaż, w tym też pejzaż zimowy, stanowił jedynie tło dla wydarzeń historycznych czy biblijnych. Z końcem XVI wieku, wraz ze wzrostem zainteresowania naturą, krajobraz wyodrębnił się jako osobny temat w sztuce.

„Zimowy pejzaż z pułapką na ptaki” Pieter Bruegel starszy, 1565 rok

Zimowy pejzaż z pułapką na ptaki” Pietera Bruegela starszego z 1565 roku jest  pierwszym niezależnym przedstawieniem krajobrazu w sztuce europejskiej. Malarz namalował widok wioski, gdzie mieszkańcy oddają się przyjemnościom na lodowisku. Interpretatorzy dopatrują się dydaktycznego przekazu autora w pułapce umieszczonej w prawej części obrazu, jako przestrodze niebezpieczeństwa w beztroskiej zabawie na zamarzniętej rzece.

Francisco de Goya „Burza śnieżna”  1786 rok

Przedstawienie zimy według Francisco de Goya „Burza śnieżna” z 1786 roku. Dzieło to stworzone zaraz po tym, jak artysta oficjalnie został mianowany malarzem królewskim na dworze Karola III. Jako malarz królewski, Goya portretował rodzinę króla, ale też projektował gobeliny na polecenie możnowładcy. Burza śnieżna jest projektem arrasu, który stanowił jeden z czterech przedstawień cyklu pór roku, i zawisł jako ozdoba w jadalni Pałacu El Pardo.
Caspar David Friedrich, “Morze lodu” 1823/24

Obraz „Morze lodu” tytułowany również „Zatonięcie statku Nadzieja” to romantyczne przedstawienie ogromu i majestatu przyrody. Na pierwszym planie spiętrzone bloki lodu, które przesłaniają zgniatane, ledwo dostrzegalne szczątki statku. W oddali już spokojniejszy, ale także poszarpany przez lód - horyzont. Artysta w swoich pracach ukazywał potęgę natury, twierdząc, iż każde zjawisko w przyrodzie posiada duszę.
Claude Monet „Sroka”, 1868/89

Monet namalował swój pierwszy zimowy pejzaż pod koniec 1860 roku. To, co wtedy uznano za ewenement i odwagę artysty, malarz, aby oddać intymny i marzycielski charakter zimy, wyszedł z pracowni w plener, gdzie mógł dokładnie studiować kolorystykę śniegu. Dziś obraz ten uznawany za arcydzieło, w 1869 roku, salon paryski odrzucił za zbyt odważne potraktowanie kolorów tej pory roku.
Alfred Sisley „Zima w Louveciennes” 1876 rok


Sisley w całej swojej twórczości był wierny impresjonizmowi. Przedstawiał melancholijne krajobrazy okolic Paryża. „Zima w Louveciennes” to subtelny, stonowany pejzaż, charakterystyczny dla tego autora.

Edvard Munch, „Zimowa noc”, 1900 rok


Norweski malarz Edvard Munch inspirowany zimowymi widokami swojej ojczyzny wielokrotnie malował mroźne, mroczne pejzaże. „Zimowa noc” to obraz uważany za jeden z wybitniejszych krajobrazów artysty. Celowe odejście od realizmu, a zagłębienie się w abstrakcyjny ponury charakter pracy, miało oddawać burzliwy etap w życiu malarza. Zima u Mucha przedstawiona, jako wyraz beznadziei i samotności.

Kazimierz Malewicz „Poranek w wiosce po śnieżycy”, 1912 rok

Kazimierz Malewicz jeden z najbardziej wpływowych rosyjskich artystów awangardowych. Tu ukazuje prostych chłopów w wiosce, po burzy śnieżnej, jednak bez realizmu, zima jest przedstawiona w kubistyczno-futurystycznym ujęciu. W 1927 roku obraz pokazano na retrospektywnej wystawie prac artysty, po której Malewicz zdobył międzynarodową sławę.

Daria Jawor

Fot.1 Kunsthistorisches Museum Vienna, Picture Gallery
Fot.2 www.paintingiant.com
Fot.3 Hamburger Kunsthalle, Hamburg
Fot.4 Musée d’Orsay, Paris,
Fot.5 The Munch Museum/The Munch-Ellingsen Group/2011 ProLitteris, Zurich
Fot.6 Staatsgalerie, Stuttgart, Germany/ Interfoto/ The Bridgeman Art Library
Fot.7 Solomon R. Guggenheim Museum, New York


Źródło: http://www.kunsthaus.ch

Udostępnij
Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz