sobota, 25 lutego 2012

Osobowości - profesor Leszek Rózga

   

Wciąż jestem tym chłopakiem, który rysuje i niczego więcej mu nie trzeba.”  – mówi o sobie 88-letni profesor Leszek Rózga, wybitny polski artysta malarz i rysownik, znany przede wszystkim jako autor, liczących już niemal tysiąc, grafik.

        Artysta wyznaje, że od dziecka nie lubił rozstawać się ze swoimi pracami. Dlatego też powtarzalność techniki graficznej była dla niego najbardziej odpowiednia, bo pozwalała na zachowanie prac przy sobie, przy jednoczesnym ich rozpowszechnianiu. Zamiłowanie do grafiki wynika również z praktycznego podejścia do zawodu artysty, jako że nigdy nie stronił od sztuki użytkowej, zajmując się wykonywaniem plakatów i ilustracji do książek. 




Urodził się 18 marca 1924 roku. Po matce odziedziczył talent plastyczny i zamiłowania artystyczne. Jego ojciec utrzymywał całą rodzinę ze swojej pensji zawodowego wojskowego. Brak luksusów i zabawek rekompensowała artyście niezwykła wyobraźnia i sztuka, która pozwalała mu na ucieczkę w inny świat, gdzie wszystko było na wyciągnięcie ręki. Pierwszych wskazówek udzielał mu Karol Hiller, którego poznał jako mały chłopiec, zafascynowany możliwościami rysunku i malarstwa. Od Hillera przejął nawyk uczęszczania na wystawy i podpatrywania klasyków, oraz umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającej go rzeczywistości. Miał 15 lat gdy wybuchła wojna. W latach 1940 – 1945 został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie pomimo zmęczenia niekończącymi się godzinami ciężkiej pracy, odnajdował czas na poświęcenie się swojej pasji. Jak wyznaje, do dziś zachował portrety swoich współwięźniów tworzone w tamtym okresie.  



Po powrocie do Polski w 1945 roku rozpoczął prywatne studia malarstwa i rysunku u Marii Skarbek-Kruszewskiej. W 1948 roku zaczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza. W roku 1952 przeniósł się na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Katowicach, aby móc poświęcić się malarstwu i grafice książkowej. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954 roku. W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie w 1971 roku wraz ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim powołał Wydział Grafiki. W 1979 uzyskał tytuł profesora. Od roku 1954 jego prace  uczestniczyły w licznych wystawach zbiorowych, w tym ogólnopolskich i międzynarodowych. 
Zrealizował 150 wystaw indywidualnych m. in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych.


Anna Milak 

Fot. 1 Leszek Rózga, Kreta Vai - Dwa profile, 2008 rok, akwaforta, akwarela
Fot. 2 Leszek Rózga, Satyriada - sen, 2011 rok, suchoryt, kredka
Fot. 3 Leszek Rózga, Hiszpańska mucha, 2003 rok akwaforta


[1] Wywiad Marty Pietrasik z Prof. Leszkiem Rózgą z okazji 87 urodzin artysty 18 marca 2011 roku: http://cjg.gazeta.pl/CJG_Lodz/1,104407,9275727,Profesor_Leszek_Rozga_ma_87__urodziny.html

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce: 
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz