środa, 19 września 2012

Fluxus w MOCAKu


Od 18 października w przestrzeniach krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK można oglądać wystawę "Uwolnieni szaleńcy", zorganizowaną z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. Trudno wyobrazić sobie jak wyglądałaby sztuka dzisiaj gdyby nie istniał Fluxus. Założony w Nowym Yorku na początku lat 60-tych przez George’a Maciunasa stał się najbardziej wpływową awangardą II połowy XX wieku (pierwsze wystąpienie miało miejsce w 1961 w AG Gallery, NY). Fluxus poszerzał wąskie dyscypliny sztuki. Wielu artystów uczestniczących w tym ruchu rozwinęło później swoją twórczość w indywidualnym kierunku, reprezentującą często odmienne postawy. Największy rozkwit tego ruchu przypada na lata 60. i 70. XX wieku.

W 1962 roku w Muzeum Wiesbaden grupa młodych artystów zorganizowała festiwal Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik łączący muzykę z performance’em. Na plakacie reklamującym wydarzenie pojawił się komentarz: „THE LUNATICS ARE ON THE LOOSE... / UWOLNIENI SZALEŃCY…”. Nawiązywali do ruchu dada, inspiracją był dla nich Marcel Duchamp, a także John Cage. Podczas jednego z performance’ów inicjatorzy ruchu ogolili sobie głowy, po czym wznosząc głośne okrzyki rozebrali fortepian na części. Publiczność nie kryła oburzenia, a świat po raz pierwszy usłyszał wówczas o Fluxusie. 

Fluxus charakteryzował się znoszeniem granic między tradycyjnie pojmowaną sztuką a prozą życia. Formy działania artystycznego były tylko częściowo zaplanowane, dopuszczały udział widzów. Były bardzo różnorodne: od rzeźby i malarstwa do happeningów i eksperymentalnej muzyki i poezji. Niekiedy akcje Fluxusu nosiły akcenty polityczne. Artystyczny ruch definiowany był przez swoich twórców jako nie-artystyczny, czerpiący z dziedzictwa wystąpień dadaistycznych, antymieszczański, antykapitalistyczny i otwarcie krytyczny wobec rynku sztuki. Bez wystąpień Fluxusu nie powstałby konceptualizm, happening, ani, bez czego trudno wyobrazić sobie współczesną estetykę, intermedialność – metoda polegająca na łączeniu wielu artystycznych mediów.


Celem wystawy jest podsumowanie działań Fluxusu podczas europejskich festiwali organizowanych w latach 60. i 70. Na wystawie zostaną pokazane m.in.: fotografie, wywiady z artystami, wizualizacje, prezentacje dokumentujące lokalne wydarzenia artystyczne czy instalacje do własnoręcznego zrobienia (Do-it-yourself Fluxus installations). Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów takich jak Eric Andersen, Philip Corner, Geoffrey Hendricks, Bengt af Klintberg, Milan Knízák, Alison Knowles, Jarosław Kozłowski, Vytautas Landsbergis, Larry Miller, Ann Noël, Ben Patterson, Willem de Ridder, Tamas St.Auby, Ben Vautier.

W Polsce głównym ośrodkiem Fluxusu był Poznań. Obecnie prace artystów z kręgu Fluxusa znajdują się w wielu zbiorach, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa w krokowskim MOCAKu stanowi część projektu realizowanego w kilku europejskich muzeach i instytucjach kultury. Jego inauguracja odbyła się w lipcu 2012 roku w Akademie der Künste w Berlinie. Oprócz MOCAK-u wystawa odwiedzi m.in. Nikolaj Kunsthal w Kopenhadze, Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie oraz Instytut Goethego w Paryżu.


UWOLNIENI SZALEŃCY
EUROPEJSKIE FESTIWALE FLUXUSU W LATACH 1962-1977
19.10.2012-27.01.2013
Miejsce: MOCAK
Kurator wystawy: 
Petra Stegmann and Peter van der Meijden, Henar Rivière

Więcej informacji o grupie Fluxus: www.fluxus.org/


źródło: materiały prasowe i http://mocak.com.pl


fot.1. Ben Vautier pływa w porcie w Nicei, 26 lipca 1963, Nicea, podczas Fluxus Festival dArt Total (et du Comportement); fot. Philippe Franèois, http://mocak.com.pl

fot.2. Robert Bozzi, George Maciunas i Ben Vautier przedstawiają In Memoriam to Adriano Olivetti Georgea Maciunasa, 26 lipca 1963, Nicea, podczas Fluxus Festival dArt Total (et du Comportement); fot. Philippe Franèois, http://mocak.com.pl


Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz