środa, 26 września 2012

Poznańskie Mediacje


Ponad setka artystów z całego świata - młodszych i starszych. Wszyscy uwikłani w realia współczesności. Jeśli ktoś wierzy, że żyje w najlepszym ze światów, wystawy Mediations Biennale pozbawią go złudzeń. To już czwarte mediacje, a trzecie w konwencji wydarzenia odbywającego się cyklicznie co 2 lata w Poznaniu pod nazwą Mediations Biennale. Samo określenie Mediacje/Mediations zostało użyte pierwszy raz już w 1999 roku w kontekście tytułu wystawy, zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces w Poznaniu. Mediations Biennale ewoluuje jako wydarzenie artystyczne i przedsięwzięcie organizacyjne - zyskuje ono charakter badawczy, porzucając formę jedynie ilustrującą.


Przewodnie hasło tegorocznego Mediations Biennale - ujęte w jednym słowie "niepojmowalne" - objęło prace około stu artystów, pochodzących z różnych stron świata (m.in. z Niemiec, Chin, Korei, Japonii, Brazylii, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Włoch, Algierii, Izraela, Szwajcarii, Polski, Węgier, Francji, Austrii), poruszających się w obrębie szerokiego spektrum problemów współczesnego świata (terroryzm, kryzys religii i wiary w uniwersalne wartości, zmiany zachodzące w obrębie komunikacji międzyludzkiej, próby dokonania rozliczenia z historią) oraz wykorzystujących różne media i techniki (wideo, grafikę cyfrową, instalacje, malarstwo, fotografię i inne).


Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się prace wyeksponowane w CK Zamek (drżące lustra Magdaleny Jetelovej), w Muzeum Narodowym (hipnotyzujące wodospady Japończyka Motohiko Odaniego oraz poruszające "Transfiguracje" Billa Violi), w  synagodze ("Zegar śmierci" Tatsuo Miyaima), a także w Galerii u Jezuitów (papierowy podwieszany las autorstwa Takashiego Kuribayashiego).


Mediations Biennale 2012
14.09-14.10
www.mediations.pl

fot.1 Regina Silveira, Muzeum Narodowe w Poznaniu, zdjęcia: Mediations Biennale
fot.2 instalacja w Muzeum Narodowym w Poznaniu, zdjęcia: Mediations Biennale
fot.3 Tatsuo Miyajima w Starej Synagodze, zdjęcia: Mediations Biennale
fot.4 Andrzej Fasiecki, Synagoga Poznańska, zdjęcia: Mediations Biennale

Udostępnij

Artykuł powstał we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Zapraszamy Państwa także na strony poświęcone sztuce:
www.artissimo.pl – wystawy, artyści, wydarzenia

Blog Justyny Napiórkowskiej- zwycięski blog w dziedzinie kultury w konkursie Blog Roku 2010 :
www.osztuce.blogspot.com

Wszystkie prawa zastrzeżone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz