środa, 21 lipca 2010

Anish Kapoor w BilbaoMuzeum Guggenheima w Bilbao prezentuje po raz pierwszy w Hiszpanii retrospektywną wystawę prac Anisha Kapoora.

Anish Kapoor ( ur. 12 marca 1954 roku ), indyjski rzeźbiarz, od 1970 roku mieszka i tworzy w Londynie. Przez ostatnie 30 lat zyskał międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej znaczących artystów swojego pokolenia.

Jego poszukiwania formy i przestrzeni, sposób użycia koloru, czy rodzaj materiałów jaki wykorzystuje w swojej pracy głęboko wpłynęły na kierunek obrany przez współczesną rzeźbę.

Szerokiej publiczności znany głównie dzięki olbrzymim instalacjom umieszczanym w centrach metropolii, jak Brama Chmur w Millennium Park w Chicago (na zdjęciu obok).

Wystawa zorganizowana przez londyńską Royal Academy of Arts oraz Muzeum Guggenheima w Bilbao ma charakter retrospektywny, została przygotowana w ścisłej współpracy z artystą i daje możliwość wglądu w proces twórczy oraz metody jego pracy. Prezentowane prace to 20 najważniejszych rzeźb Anisha Kapoora powstałych w latach 1970-2009.


Fotografie: Tall Tree&the Eye (Erika Ede © FMGB Guggenheim Bilbao Museoa, 2010)
Brama Chmur (Wikipedia, Dori )
Źródło: www.guggenheim-bilbao.es
db

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz