poniedziałek, 26 lipca 2010

Stasys Eidrigevicius - Era Nowe Horyzonty

Pierwsza w Polsce wystawa ilustracji książkowych Stasysa Eidrigeviciusa przenosi widzów w unikalny, nie stojący od absurdu, baśniowy świat autora, zbudowany jego charakterystyczną kreską.

Za patrzącymi na prosto w oczy, zwierzęcymi bohaterami kryją się ludzie dotknięci egzystencjalnym niepokojem, zatrzymani nie tyle ręką artysty, oplatającego ich symbolicznymi więzami, ile życiem, które wiodą. Postawieni przed wyborem, szukającywłasnej drogi, szczęścia, czy domu, dzięki sile wyobraźni i cudownym pomocnikom próbują dotrzeć do celu.

Oprócz ilustracji do kultowych książek (m.in. "Z powrotem" Zbigniewa Batko, Iskry 1985 i "Króla kruków", najpiękniejszej książki 1981) na wystawę składają się rysunki stworzone z myslą o kinie. Efektem współpracy z mistrzem animacji, bohaterem tegorocznej retrospektywy Danielem Szczechurą była "Dobranocka" (1997) z muzyką Jerzego Satanowskiego i poetyckim tekstem Jana Wołka.

Ta wystawa jest o tyle ważna, że widz po obejrzeniu "Dobranocki" będzie mógł zobaczyć moje oryginalne prace, także te z szeregu książek, które były wydawane w Polsce, na Litwie, w Szwjcarii i wielu krajach na świecie. - Stasys Eidrigevicius.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa można również oglądać w zbiorach Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Serdecznie zapraszmy!
http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga@id=74

Wystawa czynna do 3 sierpnia 2010, Galeria Sztuki Współczesnej, BWA Wrocław
Fot. materiały prasowe.

Źródło: http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=442&b=2&w=1
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz