środa, 14 lipca 2010

"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki w 3D


W czwartek, 15 lipca, w trakcie specjalnego pokazu przygotowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie, swoją premierę będzie miała "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki w wersji trójwymiarowej. Od 16 lipca kopia dzieła Matejki zostanie udostępniona publiczności w Muzeum Narodowym w Warszawie, w sąsiedztwie sali, w której trwają prace nad konserwacją oryginału.
Ta pierwsza na świecie rekonstrukcja znanego dzieła malarskiego w technice stereoskopowej jest projektem studia Platige Image. Przeniesienie pełnego szczegółów i kolorystyki dzieła w trzeci wymiar spowodowało, iż obraz nabrał bardzo klarownej kompozycji przestrzennej. Widz został zaproszony do wnętrza obrazu. Wymagało to od twórców animacji dokonania interpretacji dzieła z 1878 roku.
Najważniejszym celem realizacyjnym projektu było wierne odtworzenie obrazu. Sięgano do bazy zdjęć średniowiecznego oręża i kostiumów specjalnie stworzonej na potrzeby tego projektu. Stylistykę modeli oparto na barokowych rzeźbach, uznając, że są najbliższe charakterem namalowanym postaciom.

Źródło: informacja prasowa, www.mnw.art.pl
fot. materiały prasowe, Fragment "Bitwy pod Grunwaldem" w 3D;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz