środa, 14 lipca 2010

Jana Napoli "Floodwall"Wrocław, Muzeum Narodowe, 14 lipca - 5 września 2010

Złożona z 350 szuflad instalacja amerykańskiej artystki Jany Napoli to świadectwo katastrofy, która nawiedziła pięć lat temu Nowy Orlean.

29 sierpnia 2005 roku przez miasto przeszedł huragan Katrina, który zabił 1836 osób i zmusił do opuszczenia swoich domów 1,3 miliona ludzi. Pochodząca z Nowego Orleanu artystka wróciła tam zaraz po tym wydarzeniu, a to, co zobaczyła, skłoniło ją do upamiętnienia tragedii mieszkańców i ich miasta. Zebrała kilkaset szuflad porozrzucanych po ulicach, zatopionych w błocie i szlamie i wykonała z nich instalację, będącą pomnikiem ofiar katastrofy. Jak tłumaczy:

"Szuflady są puste i pełne jednocześnie - nie ma w nich dawnej zawartości, np. bielizny, sztućców, listów miłosnych, ale są wypełnione pamięcią o czasie i miejscu."

Instalacji towarzyszy dokument filmowy zawierający m.in. wypowiedzi ludzi, którzy stracili w katastrofie najbliższych i byli zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Jana Napoli rozpoczęła karierę artystyczną w latach 70. W latach 80. otworzyła własną galerię, przyłączając się do ruchu rewitalizacji obszarów miejskich, który dziś znany jest jako New Orleans Arts District. Napoli jest także zaangażowana w działalność grupy Young Aspirations Young Artists z Nowego Orleanu, która pomaga młodym artystom.

Fotografia: materiały prasowe
Źródło: informacja prasowa, PAP
http://www.mnwr.art.pl/CMS/wystawy_czasowe/wystawy_czasowe.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz