środa, 21 lipca 2010

The National Gallery - Sekrety obrazówWystawa, którą oglądać można do 12 września w Londynie, przedstawia ponad 40 fascynujących historii, jakie kryją obrazy z kolekcji The National Gallery.

Prezentowane na wystawie obiekty to dokumentacja i obrazy będące przedmiotem śledztw z zakresu historii sztuki. Niezwykłe odkrycia będące ich efektem - falsyfikaty oraz pomyłki historyków to wynik współpracy wysokiej klasy specjalistów National Gallery ale również rezultat zastosowania nowoczesnych technologii, których możliwości daleko przekraczają granice widzenia ludzkiego oka.

Eksperci National Gallery podjęli się zbadania tajemnic dzieł mistrzów takich jak Raphael, Durer, Gossaert, czy Rembrandt.

Dzięki jednemu z takich "dochodzeń" na wystawie zaprezentowany zostanie pomijany przez lata w kolekcji muzeum obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Eksperci zdołali udowodnić, że niedocenione płótno jest uznawanym dotąd za zaginiony oryginalnym obrazem Raphaela. Dzięki ekspertyzom obraz "The Madonna of the Pinks" wszedł do stałej ekspozycji National Gallery.

Fot.The Madonna of the Pinks ('La Madonna dei Garofani', about 1506-7, Raphael
Źródło:www.nationalgallery.org.uk
kk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz