piątek, 9 lipca 2010

Tadeusz Dominik nagrodzony

Wybitny kolorysta został laureatem tegorocznej ogólnopolskiej Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, przyznawanej przez Okręg Gdański ZPAP.

Prof. Tadeusz Dominik, wywodzący się z warszawskiej ASP (dwukrotnie dziekan Wydziału Malarstwa tej uczelni), jest uczniem Jana Cybisa. Jego prace znajdują się w największych muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Prezentują niezwykle osobistą wizję natury. Daleką od jej wiernego naśladowania, chociaż pełną afirmacji dla urody świata.

"Artysta tworzy sztukę ze wszech miar indywidualną. W swej twórczości przywołuje skojarzenia muzyczne, co w setną rocznicę narodzin abstrakcji jest szczególnie aktualne" – uzasadnia swą decyzję Kapituła Nagrody im. Ostrowskiego.

Patron nagrody Kazimierz Ostrowski był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i barwną postacią Trójmiasta. W malarstwie łączył syntezę formy z intensywnym kolorem. Zmarł w 1999 roku, a trzy lata później Okręg Gdański ZPAP ustanowił nagrodę jego imienia.

Przyznano ją dotychczas: Teresie Pągowskiej, Kiejstutowi Bereźnickiemu, Jackowi Sempolińskiemu, Stefanowi Gierowskiemu, Maciejowi Świeszewskiemu, Władysławowi Jackiewiczowi, Janinie Kraupe i Aldonie Mickiewicz.

Większość z wymienionych artystów swoje prace ma także w portfolio Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Ciesząc się dużym uznaniem często są nabywane przez stałych klientów Galerii oraz odwiedzających ją gości.

Fotografia: Tadeusz Dominik, Drzewa, 65 x 100 cm, 1974. Źródło: z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Źródło: informacja prasowa
http://www.rp.pl/artykul/9131,505526_Tadeusz_Dominik_nagrodzony_.html
http://napiorkowska.pl/autor.php?mode=vivalarte&id=17
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz