piątek, 23 lipca 2010

"Ghirlandaio i renesans we Florencji"Madryt, Museo Thyssen-Bonemisza, do 10 października 2010 roku

Wystawa "Ghirlandaio i renesans we Florencji" gromadzi sześćdziesiąt dzieł wokół perełki autorstwa Ghirlandaio - "Portret Giovanny Tornabuoni".
Portret jest absolutnym arcydziełem w twórczości artysty, a także w florenckiej sztuki, wiernie odzwierciedlając ideały renesansu z ostatniej ćwierci XV wieku.

Obok dzieł Domenico Ghirlandaio – a właściwie Domenico di Tommaso Bigordi (1449-1494), jednego z najznakomitszych przedstawicieli szkoły renesansowego malarstwa florenckiego, nauczyciela Michelangela – zobaczyć będzie można również obrazy Piero del Pollaiuolo, Andrei del Verrocchio, Pietra Perugino, Sandro Botticelliego i Gherardo di Giovanni del Fora. Jest też Filippo Lippi, Cosimo Rosselli i Antonio Rossellino.

Obecny na wystawie jeden z najpiękniejszych kobiecych portretów Domenico Ghirlandaio: Portret Joanny Albizzi Tornabuoni. Artysta uczynił z wizerunku tej młodej kobiety ikonę swej twórczości: swe wyobrażenie piękna, dobra i szlachetności, które jednoczenie byly jego artystyczno-życiowym wyznaniem. Miał wtedy około pięćdziesięciu lat i w momencie tworzenia tego obrazu Joanna nie istniała już od dwóch lat, dlatego portret jawi się przejawem doskonalej pamięci mistrza precyzji i subtelnosci detalu.


Fot. Domenico Ghirlandaio, Portret Giovanny Tornabuoni, 1488, tempera na drewnie, Museo Thyssen-Bonemisza, Madryt

Źródło: http://www.museothyssen.org/microsites/exposiciones/2010/Ghirlandaio/index_en.html
tj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz