piątek, 16 lipca 2010

Bogini Tara, czyli mongolska Gioconda


Warszawa, Muzeum Etnograficzne, Wystawa „Medytacje. Sztuka Dznabadzara i jego Szkoły”, do 22 sierpnia

Kim był Dzanabadzar? Mongolskim politykiem, duchowym przywódcą (mówiono o nim „żywy Budda“), filozofem, poetą, artystą (porównywanym do Leonarda da Vinci), poliglotą i tłumaczem (znał język tybetański oraz sanskryt).

Dzanabadzar żył w latach 1635 – 1723, ale jego rzeźby, pisma czy modlitwy mają dla Mongołów ponadczasową wartość. Obecnie bodaj stały się jeszcze ważniejsze, jako że „cudem“ ocalały z komunistycznych czystek. W tych dziełach połączył kanony buddyjskie z narodowymi tradycjami sztuki mongolskiej.

Najsłynniejszym jego dokonaniem jest wykonana ze złota i srebra statua boga-opiekuna światła, zwana Oczirdar. Mierzy 73 cm i można ją podziwiać w świątyni klasztoru Gandan Gol Sum. Jednak szczególnie adorowane są statuetki bogini Tary. 21 posągów, uchodzących za ideał kobiecego piękna, z charakterystycznym łagodnym uśmiechem. Tajemniczy wyraz twarzy sprawił, że Tarę okrzyknięto mongolską Giocondą.

Po raz pierwszy w historii zabytki klasy zerowej opuszczą Mongolię. Powodem jest 60-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między tym krajem a Polską.

Fotografia: materiały prasowe
Źródło: Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/9149,502090_Bogini_Tara__czyli_mongolska_Gioconda.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz