czwartek, 2 września 2010

„Brytyjska Bohema kręgu Virginii Woolf” w Galerii MCK w Krakowie


Wystawa „Grupy Bloomsbury. Brytyjska Bohema kręgu Virginii Woolf" w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury będzie pierwszą w Polsce tak szeroką prezentacją brytyjskich artystów z początku XX wieku.

Nigdy wcześniej polska publiczność nie miała okazji poznać kontrowersyjnej historii Bloomsbury, ani sylwetek twórców i ich znakomitych dzieł.
Twórczość skandalizującej, awangardowej grupy Bloomsbury, skupionej wokół pisarki Virginii Woolf i malarki Vanessy Bell, działającej od 1905 roku do początku II wojny światowej uważana jest dzisiaj za najważniejsze, najbardziej znane i cenione zjawisko w kulturze brytyjskiej XX wieku. Tworzący grupę malarze, pisarze, dziennikarze, ekonomiści i krytycy sztuki swoja działalnością wywarli ogromny wpływ na współczesną angielską i światowa sztukę oraz literaturę.

W Galerii Międzynarodowego centrum Kultury zaprezentowane zostaną najwybitniejsze obrazy, drzeworyty i litografie tak znanych artystów, jak: Vanessa Bell, Duncan Grand, Roger Fry i Dora Carrington. Wystawa zostanie wzbogacona o przedmioty z życia codziennego, (meble, ceramika) a także kilkadziesiąt książek zilustrowanych przez artystów Bloomsbury.

Na bogaty program towarzyszący wystawie złożą się wystawy, dni otwarte, projekcje filmowe, czytanie literatury brytyjskiej, lekcje galeryjne, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Tony Brandshow, brytyjski kurator wystawy, zauważa w swojej wypowiedzi o Grupie Bloomsbury, że wszyscy jej przedstawicieli wnieśli nieoceniony wkład w intelektualne i artystyczne życie Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XX stulecia. "Dwie największe postacie - jak dalej podkreśla Tony Brandshow - osoby o międzynarodowej sławie, to Virginia Woolf, swą techniką ''strumienia świadomości" otwierająca nowe literackie horyzonty, oraz ekonomista Maynard Keynes, którego rewolucyjne teorie ekonomiczne i praca na rzecz stworzenia nowego ładu ekonomicznego po traumie dwóch wojen pozostają nieprzemijającą wartością".

Wystawa jest czynna od 15 września 2010 do 9 stycznia 2011 roku.

Fot. Vanessa Bell, Klasa, 1937 © Estate of Vanessa Bell, courtesy Henrietta Garnett
Angelica Bell, Zestaw do kawy i talerz, 1934
Źródło: www.mck.krakow.pl
tj

http://napiorkowska.pl

http://www.osztuce.blogspot.com

2 komentarze:

  1. Witam, podpinam swój mini artykuł na ten temat oraz fotki. Zapraszam i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziekujemy za wpis, na strone zagladamy !

    OdpowiedzUsuń