poniedziałek, 6 września 2010

Wystawa najlepszych plakatów chopinowskich z lat 1915-2010 w Urzędzie WojewódzkimWłaśnie dzisiaj otworzono w Mazowieckim Urzędzie Wojewódkim wystawę najlepszych plakatów chopinowskich z lat 1915 - 2010.

Wystawę najwybitniejszych plakatów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina, powstałych w latach 1915-2010, m.in. prace Henryka Tomaszewskiego, Tadeusza Trepkowskiego i Rafała Olbińskiego, można oglądać w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Wystawa składa się z dwóch części. Widzowie mogą obejrzeć kolekcję archiwalnych plakatów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz współczesne prace nadesłane na konkurs na plakat "200-lecie urodzin Fryderyka Chopina 1810-2010" zorganizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. W sumie ekspozycja obejmuje 85 prac.Plakaty o tematyce chopinowskiej projektowali wielcy polscy artyści z Tadeuszem Trepkowskim i Henrykiem Tomaszewskim na czele i mieli takie same problemy z wizualizacją muzyki, jakie mamy dzisiaj. Różnią się od nas tym, że potrafili znaleźć takie znaki plastyczne, które jednoznacznie kojarzą się z Chopinem i jego muzyką. W naszej kulturze są to "godła", które stały się wzorcem i kanonem plastyki - zauważył prof. Stanisław Wieczorek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Fot. materiały prasowe © fot. Karina Trojok
Źródło: PAP, http://www.mazowsze.uw.gov.pl/news/index/st:1/id:2136.html
tj

http://www.napiorkowska.pl
http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz