środa, 22 września 2010

Zachęta: Jakub Julian Ziółkowski "Hokaina"Trwająca od 17 września do 28 listopada 2010 wystawa Hokaina to pierwsza prezentacja monograficzna Jakuba Juliana Ziółkowskiego w galerii publicznej.


Jakub Julian Ziołkowski to jeden z pierwszych malarzy najmłodszego pokolenia, który na swój sposób odwrócił się od współczesności, by czerpać inspiracje z rożnych źródeł: z tradycji surrealizmu, malarstwa metafizycznego, sztuki Japonii i Indii, twórczości Neo Raucha, Giorgia de Chirico, Alfreda Kubina, Jamesa Ensora, Otto Dixa, ale także Pabla Picassa.

Z podobną ahistoryczną swobodą traktuje zarówno otaczającą go rzeczywistość, jak i całą historię sztuki, czyniąc z nich niewyczerpane źródło form i motywów prywatnej symboliki. Jego obrazy i grafiki przypominają szkatułkowe kompozycje, gdzie snute opowieści tworzą rozległą pajęczynę znaczeń. Jest to malarstwo metafizyczne, które poprzez historię nie rozumie najbliższej otaczającej nas przeszłości, ale ponadsytuacyjny dialog z wielką tradycją sztuki i kultury wizualnej.

Wystawa w Zachęcie rozpoczyna się najbardziej znanym dziełem artysty Wielką bitwą pod stołem, która anektuje niemal cała przestrzeń Małego Salonu galerii. W kolejnej sali prezentowane są obrazy powstałe w ciągu ostatnich czterech lat. W ostatniej przestrzeni wystawy wiszą najnowsze prace, głównie gwasze, powstałe specjalnie na wystawę w Zachęcie.

Źródło: zacheta.art.pl
Fotografia: materiały prasowe
db

napiorkowska.pl
osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz