sobota, 4 września 2010

Magdalena Abakanowicz na Liverpool Biennial


Przez dziesięć tygodni co dwa lata Liverpoolu przekształca się w najbardziej z niesamowitych galerii w życiu nowej sztuki, prezentując dzieła najlepszych współczesnych artystów z całego świata.

Prace Magdaleny Abakanowicz, jednej z najwyżej cenionych żyjących artystek polskich, pokazane zostaną w Tate Liverpool podczas wystawy "Touched" w ramach międzynarodowej wystawy Liverpool Biennial.

Od początku lat 60. Magdalena Abakanowicz w swoich pracach koncentrowała się na formach organicznych oraz zastosowaniu tkaniny jako rzeźbiarskiego medium. Stale powracającym motywem jej twórczości jest ludzkie ciało stanowiące w tym wypadku niewyczerpane źródło twórczej inspiracji. W swojej twórczości Abakanowicz wykorzystywała szereg procedur artystycznych: od wykonywania odlewów części ciała jak w przypadku cyklu "Backs" (1976–1980) po tkanie miękkich obiektów przy użyciu nitek wyciągniętych ze starych lin w popularnych "Abakanach".

Jedno z jej najbardziej znanych i uderzających dzieł stanowi "Embryology" (1978–80), zakupiona niedawno do kolekcji Tate Gallery. Na tę rzeźbiarską instalację składają się setki ręcznie pozszywanych obiektów różnych rozmiarów, niedbale ułożonych lub w ogóle porozrzucanych po całej galerii. Ich układ tworzy środowisko przywodzące na myśl naturalny krajobraz. Instalacja Abakanowicz umieszcza widza w niejednoznacznym i niepokojącym miejscu - gdzieś pomiędzy ciałem stałym a amorficzną, organiczną materią, tytuł i forma pracy sugerują formy życia spowite kokonem, jeszcze niegotowe do wyłonienia się i rozkwitu. Uszyte z tkaniny workowate pokrowce i ich rozsypana zawartość budzą skojarzenia z handlem i magazynowaniem produktów, skojarzenie to wybrzmiewa szczególnie dobitnie w przestrzeni Tate Liverpool, której budynek służył kiedyś za magazyn.

"Embriologia" zaprezentowana została po raz pierwszy w 1980 roku podczas Biennale w Wenecji. Pokaz w Liverpoolu będzie pierwsza prezentacją dzieła w Wielkiej Brytanii. Klarowny związek tej pracy z tematyką tegorocznej wystawy na Liverpool Biennial sprawił, że dzieło Abakanowicz stanowi otwierający element "Touched". Praca Abakanowicz nie przestaje rezonować z coraz to młodszymi pokoleniami artystów - włączenie go do programu Biennale dostarcza historycznego tła, na którym lepiej widoczne stają się nowe zamówienia kuratorów tegorocznego Liverpool Biennial.

Biennale w Liverpoolu to największa i najciekawsza impreza poświęcona współczesnym sztukom wizualnym na Wyspach. W 2008 roku Biennale odwiedziło 975 tysięcy widzów, co czyni jej jedną z największych imprez tego typu na świecie.

Wystawę będzie można oglądać od 18 września - 28 listopada 2010 roku, Tate Liverpool, Liverpool, Wielka Brytania

Fot. Magdalena Abakamowicz, "Embryology", 1978 - 81, płótno, bawełna, gaza, materiał konopny, nylon i sizal. Chicago, 1982
Źródło: http://www.biennial.com/
tj

http://napiorkowska.pl
http://napiorkowska.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz