piątek, 3 września 2010

Sukiennice krakowskie odnowione

Właśnie dzisiaj, 3 września, pierwsi zwiedzający wejdą w Krakowie do odnowionej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku.

Otwarcie galerii to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń rozpoczynającego się sezonu, oczekiwane od blisko czterech lat. Najstarsza siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje bowiem najbardziej znane dzieła polskiej sztuki XIX wieku.

Na honorowym miejscu ekspozycji umieszczono "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego – obraz nr 1 w katalogu zbiorów krakowskiego muzeum. To najbardziej spektakularna zmiana w galerii i hołd dla wspaniałego gestu artysty, który jako pierwszy przekazał do narodowych zbiorów swoją pracę. Monumentalne płótno Siemiradzkiego zajmie miejsce "Hołdu Pruskiego" Matejki, zwyczajowo eksponowanego w Sukiennicach, ale będącego własnością Zamku Królewskiego na Wawelu.


Nowa galeria połączy tradycję muzealną z wymogami współczesności. Design wnętrz nawiązuje do XIX wieku: na ściany powróciły kolory z epoki, są też stylowe pluszowe kanapy i palmy. W sali multimedialnej, otoczony szklanymi ekranami widz znajdzie się w wirtualnym świecie roku 1879 – w czasie, gdy powstawało muzeum w Sukiennicach.

Cztery sale Sukiennic prezentują sztukę XIX wieku: od oświecenia do początków symbolizmu. Patronem Sali Bacciarellego jest ostatni polski władca i mecenas sztuk Stanisław August Poniatowski. Król lansował trendy europejskie, wspierał wyjazdy polskich artystów do Rzymu, Paryża i Wiednia. Sala oświecenia pokazuje więc ścieranie się sztuki sarmackiej z wpływami europejskimi – stylem angielskim, głównie w malarstwie portretowym, i tradycją wiedeńskiej Akademii.

Całkowicie nowa Sala Michałowskiego: Romantyzm, w stronę sztuki narodowej ujawnia stylistyczne bogactwo polskiego romantyzmu, od Artura Grottgera po Henryka Rodakowskiego. Próbuje się także zmierzyć z pytaniem o tożsamość polskiej sztuki narodowej.

Idea, która przyświecała założeniu Muzeum Narodowego, polegała bowiem na gromadzeniu zbiorów mających stanowić świadectwo istnienia narodu i jego kultury – rozwijającej się nieprzerwanie, pomimo utraty niepodległości – mówi Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Otwarcie Sukiennic krakowskich potrwa od 3 do 5 września 2010 roku.


Fot. Henryk Siemiradzki, Pochodnie Nerona, 1876, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Krakowie
Henryk Siemiradzki, Projekt plafonu do Palacu Zwiszów w Warszawie, 33 x 13 cm, ok 1880-90, z kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
http://napiorkowska.pl/autor.php?mode=vivalarte&id=469

Źródło: http://www.muzeum.krakow.pl/Galeria-sztuki-polskiej-XIX-wieku-w-sukiennicach.56.0.html
tj

http://napiorkowska.pl

http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz