wtorek, 7 września 2010

Spektakularna wystawa malarstwa Jean-Léon GérômeSpektakularna wystawa malarstwa Jean-Léon Gérôme zorganizowana przez J. Paul Getty Museum w Los Angeles, Musée d’Orsay i paryski Réunion des musées nationaux, we współpracy z Museum Thyssen-Bornemisza w Madrycie – jest pierwszą dużą międzynarodową wystawą twórczości artysty od niemal czterdziestu lat.

Wystawa w Los Angeles kończy się już bardzo niedługo, bo 12 września. Ale potem najsłynniejsze dzieła Gérôme‘a będziemy mogli oglądać w Paryżu – do końca stycznia 2011 – i w Madrycie: od marca do czerwca przyszłego roku. A są tam i te neo-helleńskie, są wielkie sceny historyczne i są też jego czarujące wizje Orientu.

Jean-Léon Gérôme (1824–1904) cieszył się wielkimi artystycznym wzięciem w II połowie XIX wieku i odnosił wtedy swe największe sukcesy: był dostojnym akademikiem i szanowanym profesorem w słynnej École des Beaux-Arts w Paryżu. Sporo tworzył i - jak swego czasu zauważył nieco sarkastycznie Émile Zola - nie było wtedy we Francji salonu, na którego ścianie nie wisiałaby reprodukcja któregoś z popularnych dzieł Gérôme’a. I oto nagle jego gwiazda przygasła na przełomie wieków: ten twórca, który wzniósł akademizm i neo-hellenizm na szczyty artystycznego Olimpu – ten zafascynowany wschodnim światem orientalista i mistrz perfekcyjnego aktu – odszedł w cień, a jego miejsce na szczycie Parnasu zajęli inni: impresjoniści, post-impresjoniści i moderniści.

Mimo to malarstwo Jean-Léon Gérôme'a inspiruje do dnia dzisiejszego, takie inspiracje dostrzec możemy w wielu największych i najdroższych produkcjach w historii światowego kina. W wielu filmach bez trudu dostrzeżemy sceny, miejsca i postaci z płócien Jeana-Léon Gérôme’a.

J. Paul Getty Museum at the Getty Center, Los Angeles
Już tylko do 12 września


Fot.Jean-Léon Gérôme, Walka kogutów, 1846, olej na płótnie, Musée d'Orsay w Paryżu
Źródło:http://www.getty.edu/art/exhibitions/gerome/
kk

http://www.napiorkowska.pl
http://www.osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz