niedziela, 26 września 2010

„Potop ilustrowany” - wystawa prac Petera Greenawaya


Od wtorku 21 września w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa można oglądać wystawę Petera Greenawaya, jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców.

Na wystawę „Potop ilustrowany”/ „Flood illustrated” złożyło się ponad sto pięćdziesiąt prac, inspirowanych biblijnym potopem. "Oto projekt o potopie, potopie Noego, przypowieści, bajce, moralizatorskim micie odbijającym się rykoszetem na przestrzeni wieków. To opowieść o boskim gniewie na ludzką słabość. Ilekroć mamy do czynienia z powodzią, przywodzimy w myślach Noego uciekającego przed gniewem bożym, budującego łódź na jego rozkaz, gromadzącego w niej swą rodzinę i wszystkie stworzenia tego świata (...). I oto teraz sami stajemy w obliczu globalnego ocieplenia, topnienia lodowców i stałego wzrostu poziomu mórz" - napisał o przesłaniu swoich prac Peter Greenaway.

Peter Greenaway – brytyjski prozaik, kurator, twórca instalacji, znany jest przede wszystkim jako wybitny scenarzysta i reżyser filmowy. Jego najbardziej znane filmy to: "Kontrakt Rysownika" (1982), "Zet i dwa zera" (1985), "Brzuch architekta" (1987), "Księgi Prospera" (1991), "The Pillow Book" (1996), "8 i pół kobiety" (1999). W 1994 roku po raz pierwszy wystawił operę - "Rosa czyli koński dramat". Jego filmy cechuje przepych wizualny, odrealnienie oraz eksperymentalne łączenie stylów. Były one wielokrotnie nagradzane i nominowane, m.in. czterokrotnie do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes - ostatnio w 2003 roku za "Tulse Luper Suitcase". W 2007 roku w koprodukcji z Polską Greenaway zrealizował "Straż Nocną".

6 października Peter Greenaway odbierze tytuł Doktora Honoris Causa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Około godziny 18 w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa odbędzie się spotkanie z artystą. Wystawa potrwa do 24 października 2010.

Fot. Peter Greenaway ”Potop ilustrowany”
źródło: http://www.ggm.gda.pl
aw

napiorkowska.pl
osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz