sobota, 11 września 2010

Wielka retrospektywa malarstwa Edwarda Hoppera w Lozannie


W Lozannie jeszcze przez miesiąc możemy podziwiać wielką retrospektywę twórczości Edwarda Hoppera jednego z największych amerykańskich twórców XX wieku.

Ponad 160 dzieł zgromadzonych na wystawie w Fondation de l’Hermitage pozwala na gruntowne prześledzenie wszystkich okresów pracy artysty, począwszy od jego paryskich scen i krajobrazów, a skończywszy na słynnych i jakże dla niego charakterystycznych obrazach Nowego Świata.

Jako niezrównany obserwator społeczeństwa amerykańskiego, Edward Hopper został uznany za uważnego świadka wstrząsów społecznych nowego kontynentu w XX stuleciu. Artysta na swoich płótnach doskonale odzwierciedlał amerykański obraz swojej epoki.Także darząc ogromnym szacunkiem kulturę europejską, podczas podróży po Europie, Hopper zafascynował się malarstwem Rembrandta, Gustawa Courbeta i zwłaszcza Edgara Degasa, który miał największy wpływ na jego sztukę.

Jego malarstwo małych miast i na pozór zwykłych scen z życia codziennego, ukazują wnikliwą obserwację artysty spokojnych, często opuszczonych znanych miejsc. Cisza w jego obrazach jest przesiąknięta nieuchwytną tajemnicą. Często te miejsca puste i przedstawiane postacie, mają niekiedy w sobie przerażenie melancholii samotnych dusz, bez ruchu, jakby zamrożone w czasie i przestrzeni. Chłodna precyzja pociągnięć pędzla o starannym wykończeniu i zachowanych proporcjach kompozycji jest skąpana w dramatycznym świetle, tym samym tworzy niepokojącą aurę dziwności.Edward Hopper (1882–1967) – malarz, grafik i ilustrator, jeden z najważniejszych artystów XX-wiecznych w Stanach Zjednoczonych.
Po raz pierwszy uczestniczył w wystawie w nowojorskim Harmonie Club. W 1913 r. wziął udział w znaczącej wystawie sztuki nowoczesnej Armory Show, prezentując obraz pt. Żeglowanie. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w 1922 roku, w Whitney Studio Club. W kolejnych latach artysta wiódł spokojne życie, na co pozwalało zainteresowanie jego pracami ze strony kolekcjonerów. Ceny za obrazy Hoppera rosły, i nie zaszkodził im nawet wielki kryzys – w latach 30. amerykańskie muzea płaciły za nie tysiące dolarów.

Większość prac Edwarda Hoppera znajduje się w posiadaniu muzeów nowojorskich, przede wszystkim Whitney Museum of American Art, które otrzymało ogromny zbiór w spadku po śmierci artysty. Ciekawe kolekcje posiadają także Museum of Modern Art, Brooklyn Museum i Metropolitan Museum of Art oraz chicagowski Art Institute.

Wystawa potrwa do 17 października 2010 roku, Fondation de l’Hermitage, Lozanna, Szwajcaria

Fot. Edward Hopper, Poranne słońce, 1952, 71,4 x 101,9 cm, olej na płótnie, Columbus, Ohio, Columbus Museum of Art, Acquisition du Howald Fund
Edward Hopper, Soir bleu, 91,4 x 182,9 cm, 1914, olej na płótnie, New York, Whitney Museum of American Art Legs de Josephine N. Hopper

Źródło: http://en.fondation-hermitage.ch, http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Hopper
tj

http://napiorkowska.pl

http://osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz