niedziela, 12 września 2010

Wystawa "Inspiracje muzyczne" w Muzeum Narodowym w Krakowie


Wystawa "Inspiracje muzyczne" w MN w Krakowie prezentuje nie wyczerpane bogactwo interpretacji m.in. muzyki Chopina, Wagnera po przez polską sztukę z przełomu XIX i XX stuleci.

Ekspozycja poświęcona inspiracjom muzycznym odwołuje się do roli muzyki w twórczości artystycznej. Składa się na nią szereg pokazów w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie: w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku (m.in. prace Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego, Zbigniewa Pronaszki), w Galerii Rzemiosła Artystycznego i w Galerii Militariów - oraz osobna prezentacja obrazów z kolekcji Muzeum (m.in. prace Karola Pustelnika, Jerzego Skarżyńskiego, Mieczysława Janikowskiego, Walerego Gabrysiaka, Stefana Gierowskiego).

W Sali „Intertekst” w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku zobaczyć można obrazy i zapisy muzyczne na papierze Janiny Kraupe-Świderskiej, jednej z najważniejszych przedstawicielek legendarnego Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Są to prace powstałe pod wpływem konkretnych utworów wybitnych kompozytorów, jak Wagner czy Chopin. Inne obrazy są interpretacją malarską przeżyć artystki.

W Galerii Rzemiosła Artystycznego na I piętrze została zaaranżowana wystawa kolekcji batut Tadeusza Strugały – jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, kolekcjonera batut dyrygenckich. To zbiór ok. 80 przedmiotów. Ilustruje ewolucję tego niepozornego, a jednocześnie niezwykłego przedmiotu. Można będzie zobaczyć między innymi wykonaną w oflagu batutę z drewna, batuta z szylkretu, czyli pancerza żółwia jak również prostą, drewnianą, ale za to należącą do samego Artura Toscaniniego.

Prace związane z tematem wystawy są specjalnie oznakowane – należy czerwonego klucza wiolinowego. Wędrówka śladami inspiracji muzycznych pozwala na odkrycie nowego kontekstu niejednego obrazu, rzeźby, instrumentu muzycznego, mebla czy innego przedmiotu.

W wystawie można uczestniczyć do 31 grudnia 2010 roku, Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, Kraków.

Fot. Karol Pustelnik, Kompozycja muzyczna, 1968, Muzeum Narodowe w Krakowie.
Źródło: http://www.muzeum.krakow.pl
tj

http://napiorkowska.pl

http://osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz