środa, 8 września 2010

Mediations Biennale 2010 w PoznaniuOficjalna inauguracja Mediations Biennale 2010 będzie głównym wydarzeniem towarzyszącym 4. konferencji ASEM (Asia-Europe Meeting) – spotkania 43 Ministrów Kultury i delegacji z Azji i Europy, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-10 września 2010”.

Ideą tegorocznego Biennale w Poznaniu jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej z odległych zakątków globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej. W tym roku w Biennale weźmie udział blisko 150 artystów z ponad 30 krajów.

Mediations Biennale 2010 składać się będzie z dwóch wystaw głównych: Beyond Mediations, której kuratorami będą Tsutomu Mizusawa i prof. Ryszard W. Kluszczyński oraz Erased Walls, nad którą opiekę Georgi Begun i inni.

Pierwszą z wystaw będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Centrum Kultury „Zamek”. Część realizacji odbędzie się w przestrzeni publicznej. Erased Walls zajmie alternatywną przestrzeń specjalnie przygotowana dla tej prezentacji. Wydarzenia artystyczne programu towarzyszącego Biennale pojawią się również w kilku galeriach i miejscach publicznych na terenie miasta Poznania.

„Beyond” ma oznaczać, że tylko sztuka jest w stanie zbudować mosty łączące ludzi ponad istniejącymi podziałami. - zauważa kurator wystawy Tsutomu Mizusawa.

Wystawa stwarza możliwość zaistnienia na jednej ekspozycji tradycyjnych rodzajów artystycznych obecnych we współczesnej sztuce (malarstwo, rzeźba, rysunek etc.) oraz cyfrowej sztuki nowych mediów. Przełamuje w ten sposób ich rozdzielenie, trwające nieprzerwanie od początków historii twórczych zastosowań cyfrowych technologii w sztuce, które trwa pomimo pogłębiającej się digitalizacji współczesnego świata, ogarniającej swym zasięgiem wszystkie jego domeny, w tym także i sztukę w jej klasycznych przejawach.

Prace artystów zaproszonych na wystawę ujawniają, że współczesna sztuka jest gotowa porzucić charakteryzującą ją jeszcze do niedawna autonomię, że wchodzi ona w zasadnicze związki nie tylko z technologiami medialnymi, ale również ze światami nauki, tworząc nowe, wielowymiarowe języki wypowiedzi, dostosowane do hybrydyczności współczesnej rzeczywistości, do złożoności i wielopostaciowości świata, w którym żyjemy. - podkreśla profesor Ryszard W. Kluszczyński – kurator wystawy oraz wybitny znawca sztuki mediów.

Organizowane Biennale potrwa od 11 września do 30 października 2010 roku, Centrum Kultury "Zamek" i Muzeum Narodowe w Poznaniu.


Fot. Kimsooja, "Lotus Zone of Zero", materiały prasowe
Źródło: www.mediations.pl, www.mnp.art.pl
tj

http://napiorkowska.pl
http://osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz