piątek, 17 września 2010

CSW: "Diverçity. Learning from Istanbul"Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści najmłodszej generacji z Turcji oraz innych krajów. Nie chodziło tym samym o "narodową reprezentację", będącą często ograniczeniem i etykietyzacją artystów danego kraju, lecz o prezentację różnorodności środowiska skupionego w Stambule, bądź z nim związanego.


Wystawa "Diverçity. Learning from Istanbul" wykorzystuje koncepcję miasta jako przestrzennego, społecznego, politycznego i ekonomicznego terytorium, tworzącego tło dla codziennych praktyk, jednocześnie będąc niewyczerpanym zasobem fikcyjnych narracji, prywatnych historii, marzeń i pragnień.

Istotnym kontekstem dla prezentacji jest Warszawa, w której "postkomunistyczna kondycja" wciąż w dużym stopniu wpływa na kształtowanie przestrzeni publicznej. W tym sensie tytułowe sformułowanie "ucząc się od" (learning from) działa w obydwie strony, ponieważ oba miasta uczą się ze swojej przeszłości, ale także najnowszych transformacji. W tym znaczeniu obydwa są potencjalnie "otwartymi miastami", wciąż w procesie tworzenia na nowo i redefiniowania.

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści najmłodszej generacji z Turcji oraz innych krajów. Nie chodziło tym samym o "narodową reprezentację", będącą często ograniczeniem i etykietyzacją artystów danego kraju, lecz o prezentację różnorodności środowiska skupionego w Stambule, bądź z nim związanego, ukazanie zarówno nowatorskiej sztuki jak i zmiennego, niejednoznacznego obrazu i tożsamości miasta.

Praca Emre Hünera "Total Realm" podczas trwania wystawy jest prezentowana na ekranie wielkoformatowym na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. W przestrzeni miasta obecne są także autorskie plakaty autorstwa Ceren Oykut.

Wystawa czynna od 17 września do 7 października 2010.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Fotografia: Emre Huener, "Total Realm", fot. materiały prasowe
Źródło: informacja prasowa
db

napiorkowska.pl
osztuce.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz