środa, 11 sierpnia 2010

"736 km" - Mobile Art FestivalTytułowe 736 kilometrów to dystans pomiędzy Gdańskiem a Pragą, który artyści zamierzają pokonać dwa razy, przemieszczając się karawaną złożoną z pięciu przyczep kempingowych.

"736 km" jako wydarzenie interdyscyplinarne z pogranicza działań artystycznych, edukacyjnych i społecznych jest próbą stworzenia otwartej platformy współpracy pomiędzy czterema organizacjami pozarządowymi - polską, czeską, węgierską i słowacką w obszarze szeroko pojętej kultury i sztuki.

Odległość pomiędzy dwoma miastami - Gdańskiem i Pragą - jest punktem wyjścia do rozważań o tym jak mieszkańcy obu krajów postrzegają swoich sąsiadów, jakie schematy i stereotypy istnieją w świadomości obu społeczeństw. "736 km" jest projektem z założenia integrującym i zachęcającym do indywidualnego rozwoju zainteresowań i zdobywania wiedzy.

Tym co wyróżnia festiwal jest jego mobilność. 736 kilometrów to dystans pomiędzy Gdańskiem a Pragą, który artyści pokonają dwa razy - z Gdańska do Pragi i z Pragi do Gdańska, przemieszczając się karawaną złożoną z pięciu przyczep kempingowych. Jedną z inspiracji do stworzenia tego projektu były wspomnienia z dzieciństwa (autorami są osoby urodzone w 2. połowie lat 70.), gdy szczytem marzeń była możliwość spędzenia wakacji w przyczepie kempingowej i udanie się w "egzotyczną" podróż zagraniczną do jednego z państw bloku wschodniego. Realizując swój projekt, pragną powtórzyć ten eksperyment, tylko okoliczności i motywy podróży będą zupełnie inne. Po pierwsze, granica pomiędzy państwami, którą będą przekraczać, stała się już tylko umownym miejscem w rzeczywistości (strefa Schengen). Po drugie kraj, jaki pamiętają z dzieciństwa, już nie istnieje (Czechosłowacja).

Artyści zaproszeni zostali do stworzenia oryginalnych dzieł sztuki: specjalnie zaprojektowanych i zaaranżowanych wnętrz przyczep. Dodatkowym elementem projektu jest mobilna biblioteka i audioteka z polską i czeską literaturą i muzyką. Artyści poprowadzą także warsztaty i zaprezentują swoją twórczość w postaci koncertów, projekcji filmowych i multimedialnych oraz przedstawień teatralnych.

Na trasie przejazdu planowanych jest kilka przystanków w małych miejscowościach i wsiach, aby zaprezentować "zawartość" przyczep i zrealizować mini-wydarzenia artystyczne (warsztaty, koncert, projekcja filmu). Mobilne centra kultury mają bowiem służyć nie tylko mieszkańcom obu metropolii, ale także docierać do ludzi, którzy na co dzień nie mają w ogóle styczności z działaniami artystycznymi i kulturą.

Przez cały czas trwania projektu prowadzona będzie dokumentacja fotograficzna i filmowa. Strona internetowa festiwalu - www.736km.com będzie na bieżąco uzupełniana relacjami i zdjęciami.

Projekt trwa od 12 sierpnia do 29 sierpnia 2010.

Źródło: 736km.com, culture.pl

db

http://www.napiorkowska.pl/
http://www.napiorkowska.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz